Koolhaas'ın Prada Marka Dev Mimarlık Oyuncağı

E. Seda KAYIM / 28 Nisan 2009


Rem Koolhaas Prada New York için bir müzeyi mağazaya çevirmişti. Prada'nın Beverly Hills şubesi için ise cephesi olmayan bir mağaza inşa etti. Şimdi de sıra, 500 yıllık bir Kore sarayının arazisinde hareket eden Prada sergisine geldi.

"Prada Dönüştürücü" (Prada Transformer ) olarak adlandırılan dört yüzlü, piramide benzer pavyon, Prada markasının "dönen etek"leri üzerine kurguladığı "Waist Down" (Belden Aşağı) isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Ancak sergiden sonra festivaller, film gösterimleri ve başka sanat sergilerine mekanlık edecek "Dönüştürücü"yü ilginç kılan şey, her bir işlev için farklı bir mekana ve yapıya dönüşecek olması. Üstelik de sökülüp yeniden inşa edilmesine hiç gerek kalmadan...

Çelik bir çerçeveden meydana gelen pavyon, "koza" adı verilen polivinil bir membran ile kaplı. Amerikan Ordusu tarafından hava araçlarını ve depolanmış taşıtları korumak için geliştirilen bu malzeme, amorfik çelik strüktürü bir zarf gibi sararak iç mekanı kapalı hale getiriyor. İşin sonrası ise vinçlere düşüyor: Tam tamına 160 ton ağırlığındaki "Dönüştürücü" dört vincin yardımı ile kaldırılıyor, döndürülüyor ve farklı bir yüzeyi üzerine oturuyor. Böylece hem dışarıdan hem de pavyonun içinden, her seferinde farklı bir mekan, farklı bir kütle ile karşılaşılıyor."Şayet ‘biçim işlevi izler' konseptinden hareket ederseniz, her türlü programı kendi formu içinde ifade etmek istiyorsunuz. Buradan yola çıkarak biz de hareket edebilen bir nesne yapmaya karar verdik; her programı ideal biçimde temsil eden bir nesne..." diyor OMA (Office for Metropolitan Architecture) Rotterdam'ın proje direktörlerinden Alexander Reichert. "Konsept, gerçekten de bir yaşamı olduğu ve bunun döndürülerek yansıtıldığı yönünde..."

Yapının detaylarını, programlarını ve Rem Koolhaas'ın kısa videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.

"Prada Dönüştürücü"nün fotoğrafları için lütfen devam ediniz.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :