Rem'in "Cool Yuva"sından Bir Kuş Daha Uçtu

E. Seda KAYIM / 22 Eylül 2010


Rem Koolhaas'ın 1975 senesinde Rotterdam'da kurduğu ve "yaratıcı ortaklık" olarak isimlendirilen bir ofis kurgusu içerisinde şekillendirip geliştirilen Office of Metropolitan Architecture (OMA), New York ofisi yürütücüsü ve hissedarı Joshua Prince-Ramus'un 2006 yılındaki ayrılığından bu yana en büyük değişimi yaşıyor gibi gözüküyor. Pratiğin en eski, "kıdemli" ve önemli ortak ve hissedarlarından Ole Scheeren, yine OMA bünyesindeki uzun soluklu destekçilerinden Eric Chang ile birlikte "Büro Ole Scheeren"i kuruyor.

Koolhaas'ın Amsterdam merkezli ofisinin iki kolundan birini teşkil eden "OMA*AMO Asya"nın başında bulunan, yani pratiğin Pekin bürosunu yöneten Scheeren, "Büro Ole Scheeren"i Asya odaklı bir pratik olarak temellendirecek. Scheeren cephesinden yapılan açıklamada, mimarın "gelişmekte olan bu çok önemli mimarlık sahnesine karşı bağlılığının bir göstergesi" olarak tanımlanan Pekin ve Hong Kong ofisleri dışında, "uluslararası hedefleri pekiştirmesi için" Londra'da da bir ofisin açılacağına yer veriliyor.

Ancak Scheeren'in, Chang dışında halihazır ekibinden kimleri topladığı konusunda yapılmış bir açıklama bulunmuyor.

Koolhaas-Scheeren ayrılığı, henüz Mart ayında OMA'nın resmi web sitesi üzerinden duyurulmuş ve Scheeren'in kendi şirketini kuracağı belirtilmişti. Koolhaas, gelişme üzerine yaptığı kısa açıklamada mimarın ofis içindeki önemli pozisyonuna ve CCTV projesindeki rolüne değinerek "Ayrı çalışmaya karar verdik" ifadesini kullanmış ve kişisel olarak şirketin Asya'daki faaliyetini ilerletmeyi hedeflediğini eklemişti.

Scheeren ise OMA deneyimini ve ayrılık kararını şu şekilde açıklamıştı:

"Rem Koolhaas ve OMA ile birlikteliğim, inanılmaz bir deneyimdi. Doğu Asya ve Kuzey Amerika'da dikkate değer projeler gerçekleştirdik. Ancak şimdi benim için yeni fırsatlar peşinde koşma zamanı geldi ve kariyerimin bu yeni aşaması hakkında heyecan duyuyorum."

Koolhaas ile birlikte Pekin'deki CCTV ile TVCC yapılarını tasarlayan Ole Scheeren, yine OMA bünyesinde New York ve Los Angeles Prada merkezleri ile Singapur'da Interlace binası ve Bangkok'da MahaNakhon Kulesi'ne de imza atmıştı.

OMA'nın uzun süreli ortaklarından olan, New York ofisi direktörü ve büyük hissedarı Joshua Prince-Ramus, 2006 yılında kendi ismi altında bir ofis kurmaya karar vererek Koolhaas'ın New York ekibinin büyük çoğunluğunu saflarına katmıştı.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :