4. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Sahiplerini Buldu 

mimarizm.com / 07 Aralık 2016
Yurtbay Seramik’in sektörün tasarım ve eğitim alanında gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği seramik karo tasarım yarışması sonuçlandı. 

“Kaos ve Düzen” temalı 4. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri'ne, toplam 410 proje başvurdu, yarışma kriterlerine göre değerlendirilen projelerden 6’sı ödüle layık görüldü.

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, mühendislik, sanat ve tasarım fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya, www.dogadansanatasentasarla.com üzerinden 1629 ön başvuru alındı. Son teslim günü olan 21 Kasım 2016 tarihinde ise, Türkiye ve KKTC geneli 32 şehirden 65 farklı üniversiteden 390 öğrencinin oluşturduğu 309 farklı ekibin katılımıyla 410 proje teslim edildi.

Yarışma kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkı sağlayan projeler yarışmaya katılım koşullarının yerine getirilmesi, yenilikçi fikir önerisi, tema bağlamında tasarım, tasarımın içinde yaşanılması önerilen mekânla ifade edilişi, özgünlük, evrensel estetik ile malzeme bağlamında üretilebilirlik ve teknik detaylar çerçevesindeki kriterlerle jüri tarafından değerlendirildi.

Kaos ve düzen birlikteliğinden, bu zıtlığın yarattığı uyumdan ilham alan tasarımların ele alındığı yarışmanın jürisinde, Ali Bakova (Tasarımcı / Ali Bakova Design), Atilla Kuzu (İçmimar, Tasarımcı / Zoom-TPU Kurucu Ortağı), Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarımı Bölüm Başkanı), Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı) ve Şule Koç (Tasarım Direktörü / Şule Koç Design) yer aldı. 

Değerlendirme sonunda dereceye giren üç, mansiyon kazanan eşdeğer üç proje ödül almaya hak kazandı. Dereceye giren yarışmacılara ödülleri 17 Aralık’ta, Antalya’da Yurtbay Seramik Bayi Toplantısı’nda gerçekleştirilecek törenle verilecek. Eser sahipleri toplamda 25 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2017 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak.

"Doğadan Sanata Sen Tasarla" sloganı ile düzenlenen seramik karo tasarım yarışmasında ödül kazananlarının isimleri şöyle: 

Birinci    
Gökhan Çetinkaya, TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans)  

Gökhan Çetinkaya

İkinci    
Tansu Çiller Ulu, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (Lisans) 

Tansu Çiller Ulu

Üçüncü    
Barış Derviş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı (Doktora)
Muhammed Saner Öztürkler, Anadolu Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım (Yüksek Lisans)

Barış Derviş, Muhammed Saner Öztürkler

Eşdeğer Mansiyon
Tolga Tuncer, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Endüstriyel Tasarım  (Yüksek Lisans)    

Tolga Tuncer

Eşdeğer Mansiyon    
Menşure Sena Engin, Kadir Has Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı (Lisans)  

Menşure Sena Engin

Eşdeğer Mansiyon    
Gülter Yıldız, Anadolu Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım (Lisans)    

Gülter Yıldız

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :