13. ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması Sonuçlandı

yapi.com.tr / 09 Ekim 2008
Soldan başlayarak Mete Arat, Doğan Hasol ve Odile Decq

Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli kuruculuğunda bu yıl 13. kez düzenlenen ARCHIPRIX- Türkiye yarışmasında Türkiye'nin dört bir yanındaki 19 üniversiteden 73 diploma projesi yarıştı. ARCHIPRIX– Türkiye 2008 seçici kurulu; Stuttgard Üniversitesi'nde mimarlık eğitimini tamamlayan ve en son Galatasaray Spor Kulübü'nün Seyrantepe'de yapılması gündemde olan stadyum projesi ile adından söz ettiren Mete Arat, Fransa'nın en önemli mimarlık okullarından Paris'teki Ecole Speciale d'Architecture'ın Dekanı olan ve bürosunda da birçok ödüllü projeye imza atan Odile Decq, 1999 yılı Archiprix 1.si ve 2004 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü alan "B2 Evi"nin proje mimarlarından Eylem Erdinç, Archiprix Türkiye Grubu adına YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ve Türkiye'nin başarılı mimarlarından Haydar Karabey'den oluşuyor.Çimsa Ana Sponsorluğu'nda düzenlenen yarışmanın ödül töreni 13 Kasım 2008 Perşembe günü, saat 19.00'da İstanbul'da Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek. Ödül törenine yarışmaya katılan tüm projelerin izlenebileceği yarışma sergisi de eşlik edecek. Sergi Yapı-Endüstri Merkezi'nde 15 Kasım 2008 tarihine kadar gezilebilecek. Ayrıca, yarışmaya katılan tüm projelerin bir arada bulunacağı yarışma kataloğu, YEM Yayın tarafından hazırlanarak yine aynı gün ödül töreninde ilgililerin beğenisine sunulacak.

Bu yıl ayrıca ARCHIPRIX-Türkiye Grubu'nun mimarlık öğrencilerine büyük bir sürprizi olacak; 13 Kasım 2008'de Yapı-Endüstri Merkezi'nde düzenlenecek ödül töreninde yarışmanın jüri üyelerinden dünyaca ünlü mimar Odile Decq bir konferans verecek. Odile Decq çalışmalarının yanısıra yarışmaya katılan projelerin genel profili üzerine de görüşlerini aktaracak.

Soldan başlayarak Sinan Omacan, Haydar Karabey ve Eylem Erdinç

Türkiye'deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişleten ARCHIPRIX-Türkiye Yarışması, bugüne kadar 27 üniversiteden 773 öğrenciyi bir araya getirdi. ARCHIPRIX-Türkiye yarışmasının bir diğer özelliği ise; 1996'dan bugüne kadar ödül alan 97 genç mimarın, mesleki başarılarına ulaşmaları yolundaki ilk adımı temsil ediyor olması.

Sınırlı sayıda kontenjan olması nedeni ile ödül töreni ve konferans için kayıt yaptırmak gerekiyor. Ödül törenine katılmak için tıklayınız

Archiprix-TÜRKİYE 2008 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Ödevleri Yarışması Ödül Listesi


1.Ödül ÇİMSA BEYAZ ÇİMENTO ÖDÜLÜ

Ali Dur - İstanbul Teknik Üniversitesi / Kent İstasyonu - Salı Pazarı - Kadıköy

2.Ödül

Seçil Zontur - Gazi Üniversitesi / Ankara'da Buz Pateni Merkezi

3.Ödül

Didem Özkızılcık - Yıldız Teknik Üniversitesi / Yedikule'de Kentsel Tasarım Projesi

Mansiyonlar (Eşdeğer olarak, proje numaralarına göre sıralanmıştır)

Esra Çanakkale - Gazi Üniversitesi / Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi / Ankara
Hatice Buşra Al - Yıldız Teknik Üniversitesi / Taksim Gezi Parkı'nda Kültür Yapısı Tasarımı
Orkun Beydağı - İstanbul Teknik Üniversitesi / Kadıköy Salı Pazarında Bir Yaşam Önerisi
 
Teşvik Ödülleri (Eşdeğer olarak, proje numaralarına göre sıralanmıştır)

Ilgın Avcı - İstanbul Teknik Üniversitesi / Altunizade Genetik Araştırma Merkezi
Mehmet Yiğit Öztürk - Yıldız Teknik Üniversitesi / Yedikule ve İstanbul Üzerine Kentsel Dönüşüm Önerileri
Gülşah Dilsizoğlu - İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi / Susuzdede Bölgesinde Yüksek Yoğunluklu Konut  Tasarımı 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :