Archiprix'in "Sessiz" Gençleri...

mimarizm.com / 07 Aralık 2009

Jüri üyeleri (soldan sağa):
Evren Başbuğ, Seçil Zontur, Eren Başak, Hüseyin Bütüner, Sou Fujimoto ve Mehmet Onur Yılmaz


Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl on dördüncüsü düzenlenen Archiprix Türkiye yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni 5 Aralık 2009 tarihinde Ankara'da yapıldı. Törene, jüri üyelerinin tam kadro katıldığı bir kolokyum ve Japon mimar Sou Fujimoto'nun konferansı eşlik etti.

Ödül töreni programına gösterilen genç mimarların ve öğrencilerin yoğun ilgisi dikkat çekerken, Archiprix'te yeniden bir araya gelme fırsatı bulan çok sayıda mimar ve mimarlık öğrencisi arasında, Ankara'daki iki mimarlık okulunun öğrenci ve eğitmenlerinin azlığı gözlerden kaçmadı.Programın ilk bölümü, jüri ile yarışmacıların görüş alış-verişinde bulunmalarını sağlayan 'kolokyum'du. Archiprix Türkiye programı çerçevesinde, 1996'dan sonra 2. kez gerçekleştirilen kolokyumda, ilkinin aksine yarışmacılardan ziyade jüri üyeleri ve yarışmacı olmayan deneyimli mimarlar söz aldılar ve tartışmaları sürüklediler. Konuşmacılar, mimarlık eğitimine, yarışma geneline ve özelde bazı projelere dair görüşlerini dile getirirken, yarışma katılımcılarını tartışmaya çekmeye yönelik 'kışkırtıcı' bir üslup kullandılar. Konuşmaların önemli bir bölümü, projeye yaklaşımı ile ayrışan katılımlardan biri olan 2. ödülün üzerinde yoğunlaştı. Birçok konuşmacı tarafından vurgulanan, yarışma kitabının kalitesi konusundaki övgüler, organizasyon ekibini sevindirdi. Kolokyumu, yarışma raportörlüğünü de üstlenen Mehmet Onur Yılmaz yönetti.Sou Fujimoto'nun İstanbul'dan sonra Ankara'da yinelediği "İlkel Gelecek" başlıklı konferansıyla tanıttığı eserleri ve yaklaşımları, geniş beğeni topladı. Fujimoto, Archiprix Türkiye 2009 yarışmasında karşılaştığı projelerin sergilediği düzeyden çok etkilediğini yeniden vurgulayarak, 2. ödülü kazanan proje hakkında"...bazen bir projeye başlama biçiminiz, binayı nasıl bitirdiğinizden daha önemli olabilir" şeklinde konuştu.
Ödül töreninde ayrıca Archiprix Türkiye 2009'a katılan tüm projelerin ve jüri üyelerinin projelere ilişkin görüşlerinin de izlenebildiği yarışma katalogu da misafirlerin beğenisine sunuldu.
Ayrıca 14. Archiprix Türkiye 2009 yarışmasının ERT İnşaat, HGG İnşaat, Garanti Emeklilik, Arlight Aydınlatma, Bahar Aydınlatma, Tasarım Yayın Grubu, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Çankaya Belediyesi' nin değerli katkıları ile gerçekleştiğini hatırlatmakta fayda var.

Fotoğraflar için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :