Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması'nın Proje Teslim Tarihi Uzatıldı

mimarizm.com / 18 Haziran 2021
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından, yöresel mimari geleneğinin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen "Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması"nın son başvuru tarihi 26 Temmuz 2021.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca Ulusal düzeyde 19 İlçede Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi yarışması düzenlenmektedir.

Yarışmanın Adı ve Türü

“Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 23. Maddesine istinaden Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışmaları Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenen serbest, ulusal konut projesi yarışmasıdır.

Yarışmanın Amacı

Ordu genelinde yöresel yerleşim dokusu ve yaşam şartlarının yöresel mimari cephe özelliklerinin, kullanılan yerel malzemelerin tespit edilerek örnek mimari yapı projelerinin yapılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda Ordu ili ve çevresinde yöresel mimariye uygun konut projesi yarışması düzenlenmek istenmiştir. Rehber niteliğinde olan bu çalışma ile Ordunun 19 ilçesinde yöresel mimariye uygun yeni yerleşim yerleri yapmak bu yapıları yaygınlaştırmak yöresel mimariye olan ilgiyi ve hassasiyeti artırmak belirlenen projeler ile sağlıklı, yaşanabilir yeni yerleşim yerleri kurmak amaçlanmıştır.

Yarışmanın Konusu

“Yöresel Mimariye Uygun Konut Projesi Yarışması” yukarıda bahsedilen amaca ulaşılması için mahalle dokusu, mahalle kültürü, sürdürülebilirlik, kimlik, insan / kullanıcı odaklılık, yaşam ve mekân kalitesi, sosyal yaşam, geleneksel değerler, modern yaşam gereksinimleri, sosyal bütünleşme, mimari öğeler, kentsel estetik ve peyzaj, siluet, ekoloji kavramları ile yeni şehircilik akımlarını “mahalle” ortak bileşeninde sentezleyerek, seçilen yarışma alanında;

- Yarışma alanının çevresiyle makro ilişkilerini gösteren ‘konsept şema’,

- Tasarımın genel politika, ilke ve stratejilerinin belirleneceği ölçekli ‘ilkesel tasarım şeması’, ‘Vaziyet planı’,

- Tasarımı destekleyen kat planları, kesit ve görünüşler, perspektifler ile bir bütün olarak geliştirilecek yöresel mimari proje yarışmasıdır.

Yarışmaya Katılacaklarda Aranacak Koşullar

- Ekip olarak katılacak yarışmacıların ekip başlarının mimar olması, TMMOB Mimarlar Odasına üye olmak ve meslekten men cezası durumunda olmamak,

- Yarışmaya katılmak için yasal bir engeli bulunmamak,

- Yarışma şartnamesinde öngörülen özel koşullara uymak,

- Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyen ve atayanlar arasından olmamak

- Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. Dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak,

- Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmış olmamak,

- OBB’nin yarışmayla ilgili her türlü işlemleri hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak,

- Şartname alıp isim ve adreslerini yarışma raportörlüğüne kaydettirmiş olmak, (Ekip olarak katılanlardan bir kişinin bu şartı yerine getirmesi yeterlidir.)

- Yarışmayı açan OBB adına hareket eden danışmanlar ile bunların arasında olmamak gerekmektedir.

- Yarışma ekibinde, en az bir mimar ve en az bir inşaat mühendisi bulunması gerekmektedir.

- Aynı ekip 19 ilçe için ayrı ayrı yarışmaya katılabilir. Bu şartlara uymayanlar yarışmaya katılmış olsalar dahi tasarımları yarışmaya katılmamış sayılacaktır.

Jüri Üyeleri ve Raportörler

Asli Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Ahmet TERCAN (Mimar Sinan Üniversitesi), Prof. Dr. Ömer İskender TULUK (K.T.Ü.),Prof. Dr. Metin HÜSEM (K.T.Ü.), Dr. Öğr. Gör. Ayhan KARADAYI (K.T.Ü.), Tevfik Berkay ALIN (Serbest Mimar), Nihat ŞEN (OBB Başkan Danışmanı-Mimar), Tayfun ÖZDEMİR (OBB Etüt ve Projeler Dairesi Başkanı-Mimar)

Yedek Jüri Üyeleri: Talat KÖKSAL (Serbest Mimar- Mimar), Şafak ŞAHİN (Ordu ÜniversitesiMimar) Ali KUTLU (Serbest Mimar- Mimar), Mehmet ÖZÇELİK (Serbest Mimar - Mimar), Boğaç OĞUZLU (İnşaat Mühendisi)

Danışman Jüri Üyeleri: Coşkun ALP (OBB Genel Sekreteri), Havva ERİŞ (Altınordu Belediyesi- Mimarlar Odası Başkanı), Ahmet Coşkun ÇAĞLIYAN (OBB Kültür, Turizm ve Sanat Dairesi Başkanı), Mustafa UYSAL (OBB Dr.Makine Mühendisi), Uğurcan ATAOĞLU (Reklamcı, Tasarımcı), Nihat Sezer SABAHAT (Doç.Dr. Ordu Üniversitesi.), Cahit DUYAN(Serbest- İnşaat Mühendisi)

Raportörler: Özlem TOMBUL (Mimar OBB), Yeliz YILDIZ (Mimar), Tülay SAZKAYA (OBB Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı-Çevre Mühendisi)

Raportör Yardımcıları: Osman DEMİREL (OBB Kültür, Turizm ve Sanat Dairesi Başkanlığı- Sinema TV), Selma GÜLER (OBB Kültür, Turizm ve Sanat Dairesi Başkanlığı - Şef), Kürşad M. BAYTAR (OBB Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı- Kamu Yönetimi)

Yarışma Takvimi

Proje Teslim Tarihi ve Saati: 26/07/2021, saat 17:00’ye kadar.
Jüri Değerlendirme Süreci: 05/08/2021 – 07/08/2021
Sonuçların İlanı: 09/08/2021
Kolokyum ve Ödül Töreni: 16/08/2021

Ödüller ve Ödeme Şekli (Her Bir İlçe İçin)

Ödüller

1. Ödül: 50.000 TL
2. Ödül: 35.000 TL
3. Ödül: 25.000 TL

Mansiyon (16 adet eşdeğer): 10.000 TL

Yarışmacılara ödenecek ödül ve mansiyon bedelleri, yarışma sonucunun duyurulmasını izleyen otuz (30) gün içinde, yarışmacılara ya da yasal vekillerine 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 29. maddesine göre net olarak ödenir. Her bir yarışma alanındaki ödül sıralamaları ve projelerin ödüle layık olup olmadığı jürinin takdirine bırakılmıştır.

Ayrıntılı bilgi ve güncel şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :