Archiprix Türkiye 2012

mimarizm.com / 11 Mayıs 2012

Bugüne kadar toplam 32 üniversiteden bine yakın öğrenciyi bir araya getiren Archiprix Türkiye'nin 2012 başvruları başladı. 2011–2012 akademik yılı Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılmanın mümkün olduğu yarışmanın teslim tarihi 10 Eylül 2012.Türkiye'de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere 18 yıldan bu yana düzenlenen Archiprix Türkiye'nin ana sponsoru Serra oldu. Geçtiğimiz günlerde Penolepe Cruz'lu reklam kampanyasıyla tanıtım lansmanı yapılan Seranit'in yeni markası Serra, Archiprix Türkiye'yi destekleyerek, genç mimarların ve sektörün geleceği için önemli bir görev üstleniyor.

2012 yılı dahil olmak üzere altı yıl boyunca yarışmanın sponsorluğunu sürdürecek olan Serra, genç mimarların ve sektörün geleceği için de önemli bir adım atmış oluyor. Mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak yapıcı bir rekabet ortamı yaratan ve mimar adaylarının ufkunu genişletmeyi hedefleyen Archiprix Türkiye, bu anlamda sektörde de beklenen ve takip edilen bir yarışma olarak dikkat çekiyor.


Serra'dan özel ödül; Hollanda mimarlık gezisi

Serra, bu yıl Archiprix Türkiye 2012 kapsamında 'Serra Özel Ödülü' ile de adından söz ettirecek. Özel ödüle değer görülen öğrenci, Archiprix yarışmalarını ilk düzenleyen ülke olan Hollanda 'ya gerçekleştirilecek mimarlık gezisine katılma şansı elde edecek.

Bugüne kadar toplam 32 üniversiteden bine yakın öğrenciyi bir araya getiren yarışmanın başvruları başladı. Projelerin, 10 Eylül 2012 tarihine kadar yarışmanın internet sitesine yüklenmesi, paftaların A3 çıktılarının ve  aynı zamanda kayıtlı olduğu CD'lerin ise postaya veya kargoya verilmiş olması gerekiyor.

2011–2012 akademik yılı Şubat ya da Haziran dönemine ait bitirme projeleri ile katılmanın mümkün olduğu yarışma için başvuru formları, okulların Mimarlık Bölüm Başkanlıkları'ndan ya da yarışma sayfasından temin edilebiliyor.

Archiprix Türkiye jürisinde, nitelikli eserleriyle tanınan mimarlar Gürhan Bakırküre, Selim Cengiç, Can Çinici ve Cem Sorguç'un yanı sıra, 2010 yılında Yapı-Endüstri Merkezi'nde konferans veren ünlü Meksikalı mimar Michel Rojkind yer alıyor.

Archiprix Türkiye 2011 birincisi Gaye Bezircioğlu'nun yedek üye olarak jüri değerlendirmelerine katkıda bulunacağı bildirilirken; geçen yıl verilmeye başlanan "Archiprix Türkiye Sürdürülebilirlik Ödülü"nün seçiminde ise Altensis kurucu ortağı, yeşil bina danışmanı Berkay Somalı'nın destek olacağı not düşülüyor.

Yarışmada birinci olan proje 5.000 TL, ikinci 3.500 TL, üçüncü ise 2.500 TL ile ödüllendirilecek. Her biri 2.000 TL değerinde üç ayrı mansiyonun verileceği yarışmada, Sürdürülebilirlik Ödülü de 2.500 TL olarak belirlendi.


Ayrıntılı bilgi ve başvuru için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :