10. Teras Sergisi'ne Açık Çağrı

mimarizm.com / 15 Ocak 2018
Genç heykel sanatçılarını desteklemek ve heykel sanatına yeni bir sergileme alanı kazandırmak amacıyla Elgiz Müzesi tarafından düzenlenen Teras Sergileri'nin 10.'su başvuruya açıldı. Müzenin 1500 m2'lik açık hava sergi alanı bu yıl "İstanbul" temalı eserlere ayrılacak. Son başvuru tarihi 6 Mart 2018.

Elgiz Müzesi bu yıl Teras'ı; uygarlık tarihinin, insanın izlerini binyıllardır mitolojisine, efsanelerine, sokaklarına gizleyerek saklayan büyük anlatıların, hayallerin, ideallerin, sevdaların kırılgan şehri İstanbul'a açmaya karar verdi. 

Müze, 10. Teras Sergisi'ne başvuracak heykel sanatçılarını, bütün karşıtlıklarıyla ve derin mesafesiyle bize bakan İstanbul'a, göçmenlerin, gezginlerin, şairlerin ve martıların erguvan rengi şehrine Teras'tan bakmaya ve şehrin esintisini Teras'a taşımaya davet ediyor. Yapıtlarının bağlamını şehirden seçtikleri özel bir yer üzerine kurmayı düşünen sanatçıların, mekana ilişkin açıklama başvuru dosyasına eklemeleri isteniyor.

2018 Haziran ayında açılacak olan sergiye başvuru yapan sanatçıların dosyaları; Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz'den oluşan Danışma Kurulu tarafından değerlendirilecek.

Başvuru Koşulları:

- Sergi tüm heykel sanatçılarına açıktır.

- Sergiye katılmak isteyen sanatçılar; basılı ve CD olarak başvuru dosyalarına www.elgizmuseum.org'da yer alan özgeçmiş ve başvuru formlarını ekleyerek, yapıtı tanıtan çeşitli açılardan çekilmiş görselleri (ya da yapıt eğer yapım aşamasında ise detaylı maket fotoğraflarını) koyacaklardır.

- Sanatçılar sergiye birden fazla proje ile başvurabilirler. Her heykel projesinin teknik özelliklerine ve tematik çerçeveye ilişkin sanatçı görüşlerine dosyada yer verilmelidir. Başvuru dosyasında ayrıca sanatçının daha önce gerçekleştirmiş olduğu yapıtlardan en az 5 tanesinin fotoğrafı ve teknik bilgisi yer alacaktır.

- Sanatçılardan, müzenin bulunduğu bölgenin sert doğa koşullarına açık olduğunu dikkate alarak, açık hava koşullarına uygun boyut ve dayanıklılıkta, bu koşullardan zarar görmeyecek malzemelerden üretilmiş ve kendi ağırlığı ile ayakta durabilecek yapıtlar önermesi istenmektedir. Teras yüzeyine montaj yapılamamaktadır.

- Yapıtların nakliyesi sanatçı denetiminde müze tarafından, mekâna yerleştirilmesi ise Danışma Kurulu denetiminde sanatçı tarafından gerçekleştirilecektir. Sergi hazırlanacak bir katalogla belgelenecek ve kamuoyuna tanıtılacaktır. Sergi sürecinde çeşitli kurumlar işbirliğiyle yan etkinlikler yapılabilir, sanatçının izni dâhilinde sergi sonrasında kamusal veya farklı alanlarda eserler sergilenebilir.

- Sergi alanının görsellerine www.elgizmuseum.org adresinden ulaşılabilir. Alanı görmek isteyen sanatçılar müze yönetimine başvurarak alanı görebilirler.

- Sergiye son başvuru tarihi 6 Mart 2018'dir. Sanatçılar, başvuru dosyalarını bu tarihe kadar Elgiz Müzesi, Beybi Giz Plaza, 34398 Maslak İstanbul adresine elden teslim edebilir ya da posta yolu ile gönderebilirler.

- Sergiye başvuran sanatçıların başvuru dosyaları sanatçılara iade edilmeyecek, Elgiz Müzesi Açık Arşiv Odası'nda koruma altına alınacak ve uzmanların incelemesine açık tutulacaktır.

- Başvuran sanatçılar sonuçlar hakkında e-mail yoluyla bilgilendirilecektir. Serginin kurulumu 3 Haziran 2018'de tamamlanacaktır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :