Elgiz Koleksiyonu, 14 Yılın İz Bırakanlarını Sergiliyor

mimarizm.com / 10 Ocak 2014
Elgiz Koleksiyonu 'İZ 14' Seçkisi

Elgiz Müzesi'nin Süreli Sergi alanında, koleksiyondan İZ 14 isimli bir seçki gösterime sunuluyor. Müzenin 14. yılını işaret eden sergi, koleksiyonerde iz bırakmış iki ve üç boyutlu eserler ve video sanatı yer alacak.Matthew Monahan, "Sevgilinin Ötekisi", 2002-2005


Yüzyıllardır değişik dönemler, sanatçılar gelip geçmiş yeryüzünden; kimi arkalarında daha derin izler bırakmış, kimi daha sessizce yok olanların arasına karışmış. Daha görünür ve duyulur da olsalar, sessizce gelip gitmiş de olsalar her birinin önemli etkileri olmuş yaşanan ve günümüz kültürlerinde. Koleksiyonerler de koleksiyonlarına ekledikleri eserlerle bu etkinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunarak, farklı bir değer ve anlam kazandırmışlar onlara. 

Kültürel dokuların muhafaza edilerek sonraki nesillere aktarılmasının büyük bir ölçüde bu izlerle mümkün olabildiğini düşünecek olursak, bu genelgeçer kültürel düşünce biçimlerini veya izlerini en hakkani biçimde taşıyabilecek araç sanat olmalıdır. İZ 14 sergisi de bu eksende sanatın tarihini, sanatçıyı, alıcıyı ve izleyiciyi bir araya getiriyor. 

Bu bağlamda koleksiyonunu paylaşma sorumluluğunu üstlenen koleksiyonerlerin önemli rolü olduğu şüphesiz. İZ 14 seçkisinde, bir koleksiyonerin koleksiyonerlik serüveninde bir araya getirmiş olduğu eserlerden kiminin, senelere ve değişen beğenisine rağmen, ilk günkü önemini ve özel yerini korumaya devam ettiği görülüyor.

İZ 14, zaman içinde Elgiz Koleksiyonu'nda iz bırakan sanatçıların eserlerini halka açık bir yerde sergileyerek görünürlük ve ölümsüzlük vadediyor.Oleg Dou, "Domuz Yavrular Serisinden", 2010


Sergide eserleri yer alan sanatçılar:
Alex Prager, Alexander Liberman, Andreas Gefeller, Burak Delier, Burhan Uygur, Friederike Feldmann, Giuseppe Belvedere & Bedri Baykam, Guillermo Mora, Günther Förg, Halil Vurucuoğlu, Haşim Nur Gürel, İrfan Önürmen, Liam Gillick, Maren Krass, Maria Kılıçlıoğlu, Matthew Monahan, Mehmet Aksoy, Nan Goldin, Oleg Dou, Peter Bonde, Ramazan Bayrakoğlu, Saim Bugay, Sarah Morris, Stephan Dean, Tomur Atagök ve Tülin Onat.


İZ 14 sergisi, 8 Ocak – 28 Mart 2014 tarihleri arasında Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nde izlenebilir. Sergi kapsamında, 7-11 Ocak'ta sanatçı Ümit Turgay Durgun mekâna özgü bir grafiti uygulaması  gerçekleştirecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :