XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sahiplerini Buldu

Mimarlar Odası / 19 Nisan 2010
TMMOB Mimarlar Odası tarafından her iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 12. dönemi gerçekleştirilen "Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri"nde Yapı Dalı (Başarı), Yapı Dalı (Koruma), Proje Dalı (Başarı), Proje Dalı (Seçici Kurul Özel Ödülü) ve Fikir Sunum Dalı'nda onurlandırılan isimler, ödüllerine kavuştu.

Seçici kurul tarafından 160 eserin değerlendirmeye alındığı ödül programının 2010 ayağında, 37 ödül adayı belirlenmişti. Geçtiğimiz hafta açıklanan bu finalistler arasından "Ulusal Mimarlık Ödülü"ne layık görülen toplamda sekiz eser, 16 Nisan 2010 akşamı, Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde gerçekleştirilen tören sırasında açıklandı.

Turkcell Ar-Ge Binası ile Yapı Dalı Başarı Ödülü, DDB Tuz Ambarı projesi ile Yapı Dalı / Koruma-Yaşatma Başarı Ödülü ve Tarsus Sev İlköğretim Okulu Kampusu ile Proje Dalı Başarı Ödülü olmak üzere toplamda üç ödül ile onurlandırılan Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar, 2010 senesinin en başarılı mimarlık ekibi olarak ödül programına damgasını vurdu.

XII. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'nde sonuçların tam listesi şöyle:

Yapı Dalı Başarı Ödülleri


  Turkcell Ar-Ge Binası, Gebze-Kocaeli / Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar


Yapı Kredi Bankası Bankacılık Akademisi, Gebze-Kocaeli / Mehmet Kütükçüoğlu, Ertuğ Uçar

Yapı Dalı / Koruma-Yaşatma Başarı Ödülleri


Kazıklı Kervansaray Restorasyonu Ve Çok Amaçlı Kültür Merkezi İç Ek Yapısı, Gölcük-Kocaeli / T. Gül Köksal, M. Burak Altınışık


DDB Tuz Ambarı, Kasımpaşa-İstanbul / Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar

Proje Dalı Başarı Ödülleri


Toplu Konut Korallusviertel, Hamburg-Almanya / Ercan Ağırbaş


Tarsus Sev İlköğretim Okulu Kampusu, Tarsus-Mersin / Kerem Erginoğlu, Hasan Çalışlar

Proje Dalı "Seçici Kurul Özel Ödülü"


Zeynel Bey Türbesi Restorasyonu, Hasankeyf-Batman / Cengiz Kabaoğlu

Fikir Sunumu Dalı Başarı Ödülleri


Eski Liman Ve Orfirisey Kentsel Tasarımı, Reykjavik-İzlanda / Günay Erdem, Sunay Erdem

Doğan Tekeli başkanlığında, Boğaçhan Dündaralp, Namık Erkal, Hüseyin Kahvecioğlu ve Nevzat İlhan'dan oluşan seçici kurul, "Büyük Ödül (Sinan Ödülü)", "Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülleri" ve "Anma Programı" için ödüle değer görülen isimleri geçtiğimiz hafta belirlemişti.

Ulusal Mimarlık Ödülleri'nin 2010 ayağında "Büyük Ödül"ü (Sinan Ödülü), Mehmet Konuralp'in olmuştu. "Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü" Cevat Erder'e giderken, yine Mimarlığa Katkı Dalı'nda verilen "Seçici Kurul Özel Ödülü" ise imkan-mekan ekibine layık görülmüştü. Ödül programı seçici kurulunun 2010-2011 anma programı için belirlediği yeni isim ise Zeki Sayar olarak açıklanmıştı.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :