2010 İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri

Mimarlar Odası / 17 Mayıs 2010

Mimarlar Odası İzmir Şubesi
, şube etkinlik alanı olan İzmir, Aydın, Manisa ve Uşak kentlerinde mimarlık eyleminin tanıtılması, özendirilmesi, ödüllendirilmesi; mimarlığın kamuoyunun gündemine taşınması, mimarlık ürünlerinin belgelenmesi ve şube-üye ilişkilerinin güçlendirilmesi amacıyla bu yıl ilk kez "İzmir Mimarlık Sergisi ve Ödülleri" programını düzenliyor. Programın gelenekselleşerek önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi öngörülmekte.

Ödül programı için zemin oluşturan ve bu program ile birlikte işleyen sergi ile şube etkinlik alanında elde edilen mimari yapıtların bir arada sunulduğu bir buluşma - tartışma ortamı yaratılması ve elde edilen eserlere ait dokümantasyonun Mimarlar Odası Arşivi'ne kazandırılması da programın amaçları arasında.

Mimarlar Odası İzmir Şubesi'nin etkinlik alanında bulunan ve son on yılda gerçekleştirilmiş her türlü mimarlık uygulamasının yer alabileceği sergi ve ödül programında, katılan eserler arasından ödül adayı olarak belirlenenler seçici kurul tarafından yerinde incelenerek, seçilen bir eserin mimar ve işvereni ödüllendirilecek.

4 Ekim 2010 tarihinde düzenlenecek ödül töreninde ödül alan eserin mimar ve işverenine ödül plaketi, seçici kurula ise hizmet plaketi verilecek. Ödüllendirilen esere ayrıca her ödül döneminde farklı tasarımcı(lar) tarafından özel olarak tasarlanmış bir plaket yerleştirilecek. Buna ek olarak Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından ödül alan mimar(lar)a uluslararası bir mimarlık platformunda yapısını aktaracağı bir sunum organize edilecek.

4-10 Ekim 2010 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi/Konak adresinde izlenebilecek sergi, oluşturulan program çerçevesinde daha sonra yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli kentlerde açılacak. Sergiye katılan eserler arasından seçici kurul tarafından değerlendirilerek yayın için uygun bulunan çalışmaların ve seçici kurul raporunun yer alacağı katalog, tüm katılımcılara ücretsiz olarak gönderilecek. İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanan katalog, diğer ülkelerdeki meslek örgütlerine, ulusal ve uluslararası kütüphanelere, üniversitelere ve meslekle ilgili yayın yapan kuruluşlara da ulaştırılacak. Hazırlanan katalogun yanı sıra seçici kurul tarafından ödüle layık görülen eserin monografisi de yayımlanacak.


Seçici Kurul

Güngör Kaftancı
Ali Cengizkan
Tevfik Tozkoparan
Emre Arolat
Boğaçhan Dündaralp


Sergi ve Ödül Takvimi

Son Teslim Tarihi:
23 Ağustos 2010
Ödül Töreni: 4 Ekim 2010
Sergi: 4-10 Ekim 2010

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :