Türk Markaları German Design Awards'dan Yine Ödülle Döndü

mimarizm.com / 05 Kasım 2015
German Design Council (Alman Tasarım Konseyi) tarafından düzenlenen, Almanya’nın en prestijli tasarım yarışmalarından German Design Award’un 2016 sonuçları açıklandı.

German Design Council (Alman Tasarım Konseyi) tarafından bu yıl 46. kez düzenlenen German Design Award’un 2016 sonuçları açıklandı. Kazananlar arasında Türkiye'den Designnobis, Ersa ve Nurus'un da tasarımları yer alıyor.

Almanya, Avusturya, Birleşik Krallık, Danimarka, Hollanda, Çin, Hong Kong, İsveç, Endonezya, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri’nden önde gelen tasarım uzmanlarından oluşan jüri, on binlerce ürün arasından ödüllendirme yaptı. 

1969 yılından bu yana sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman devlet desteği ile düzenlenmekte olan German Design Award yarışmasının ödül töreni, 2016 Şubat ayında Uluslararası Frankfurt Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek. Törende, ödüllü ürünler büyük bir sergi ile tanıtılacak. BMW, Daimler Benz ve Siemens gibi endüstri devleri yer aldığı etkinliğe, ülkemizden de çeşitli firma ve tasarım ofisleri katılım sağlıyor.


Farklı sektörlere ürün tasarlayan Designnobis'e 3 ödül

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu’nun kurucusu ve yöneticisi olduğu ODTÜ Teknokent odaklı tasarım ofisi Designnobis, sanayiye yönelik çeşitli firmalar ile farklı alanlarda geliştirdiği ürünlerle 3 ödül birden aldı. Polyester sektöründe Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından SASA ile işbirliği içinde geliştirilen su ambalajı tasarımları “Special Mention” ile ödüllendirilirken, Sistem markası için tasarlanan Jeodezik Ölçüm Araçları “Winner” ve Eryiğit Hastane Ekipmanları için geliştirilen hasta yatağı da “Finalist” olarak ödüle layık görüldü.


Yarışmada onurlandırılan tasarımlardan SASA Su Ambalajı, ar-ge projesi geçtiğimiz yıl tamamlanan yenilikçi ve BPA içermeyen bir malzemeyi kullanıyor. Depozitolu kullanımı ile mevcut PET ambalajlara daha çevreci bir alternatif sunuyor. Ambalajlı su pazarı için geliştirilen ürün grubu, daire ve kare kesitin benzersiz birleşimiyle meydana gelen formu ile görselliğin yanı sıra belli alanda hacim kazanımı da sağlıyor.


Sistem için geliştirilen haritalama, ölçüm ve tünel yapımında kullanılan jeodezik ölçüm araçların ilk kez yerli üretimi gerçekleştirildi. Reflektör ve GPS uyumlu alüminyum ve karbon fiber jalon, jalon sehpası ve mira ürünleri, pazardaki rakiplerine kıyasla daha ekonomik bir üretime sahip oldu.


Uluslararası standartlarla uyumlu bir ihraç ürünü olarak geliştirilen Eryiğit hastane yatağı, uzun süreli kullanımlarda hastanın konforunu ve kolay kullanımı hedefliyor. Dokuz farklı pozisyonu kolayca alabilen ve tekerlek yüksekliğine kadar alçalabilen yatak tasarımı, şeffaf malzeme kullanımı ile ferah ve hijyenik bir ortam sunuyor.


Ersa'nın estetik paravan çözümüne özel mansiyon

Mobilya sektörüne yön veren tasarımlarıyla çok sayıda ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Ersa Mobilya, ofislere estetik ve yarı şeffaf paravan çözümü sunan Şule Koç tasarımı GEO ürünüyle German Design Award 2016’dan “Special Mention” ödülüyle döndü. 

İş, bilim ve tasarım dünyasının alanında uzman isimlerinden oluşan jüri tarafından verilen ödülle, Ersa’nın 2015 yılında kazandığı ödül sayısı 6 oldu.

Yuvarlak bir arp gibi örülen GEO, sıradışı bir paravan olarak ofislerin bölünmesine olanak sağlıyor. Yarı şeffaf görünümüyle, ofislerde ‘kendine ait alan’ isteyenlere gizlilik sunmasının yanında iletişimin de kopmamasını sağlayan GEO, tasarımcı Şule Koç imzasını taşıyor.


Nurus’un profesyonel ofis mobilyalarına iki uluslararası ödül daha

Türkiye’nin profesyonel mobilya üreticisi Nurus’un Uneo ve Ashbury ürünleri, German Design Award 2016'dan iki ödülle döndü. Uneo, ofis mobilyaları kategorisinde en iyi ofis koltuğu, Ashbury ise aynı kategoride en iyi yönetici serisi ödüllerine layık görüldü. Bu sene Nurus’un dört ürünü Alava, Uneo, Isola ve Ashbury ödüle aday gösterilmişti. Aday gösterilmenin de bir ödül olarak kabul edildiği sistemde, Uneo ve Ashbury “Special Mention” ve “Winner” ödüllerinin sahibi oldu.


Stefan Brodbeck tasarımı "Ashbury Yönetici Serisi", çalışma alanındaki hiyerarşiyi ortadan kaldırması sebebiyle ismini hippiliğin merkezi olarak bilinen San Francisco’daki Haight Ashbury’den aldı. Masa ve depolama birimlerinde yeni bir dönemi başlatarak, bütünsel çözümlerle sade hatları birleştiren özel seri, iletişime önem veren yöneticiler için üç farklı seçenekte tasarlandı. 


Yalın geometrisi ile şık ve modern bir stile sahip olan Uneo, kullanıcısının ağırlığına tepki vererek hızla uyum sağlayan ve aynı zamanda kişiye özel ayar yapma imkânı veren Dyna-Support Plus® mekanizmasına sahip. Bu mekanizma ile Uneo, 45-120 kg’a kadar vücut ağırlığına hızla uyum sağlamasının yanı sıra ayarlanabilir sırt sertliği imkanı da veriyor. 

Ödül alan tasarımlar hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.
 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :