Almanya Tasarım Konseyi, GAD ve VitrA'yı Ödüllendirdi

mimarizm.com / 26 Ağustos 2014


German Design Council tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Iconic Awards'da Türkiye toplam üç ödül elde etti. GAD Architecture'ın Trump Cadde projesi Mimarlık dalında ödül kazanırken, VitrA'nın Samba ve Pera seramik serileri de Ürün dalında ödüle değer görüldü.


Alman Tasarım Konseyi'nin disiplinlerarası mimarlık yarışması Iconic Awards'un ikinci yılında, kazananlar jüri değerlendirmesini takiben 12 Haziran 2014 tarihinde belirlendi. Bu yıl toplam 48 başvurunun ödüllendirildiği Iconic Awards'da ayrıca en başarılı tasarımlar 'Best of Best' ödülü ile onurlandırıldı.

Program kapmasında verilen özel ödüller ise şöyle sıralanıyor:

Yılın Projesi:
Kunstmuseum Ahrenshoop (Volker Staab Architekten)

Yılın Mimarlık Ofisi:
SPARK 

Yılın İçmimarlık Ofisi:
John Pawson Ltd.

Yılın İşvereni:
association kultur krumbach


Türkiye'nin ödüllü tasarımları

Mimari konsepti GAD Architecture tarafından hazırlanan Trump Cadde, Iconic Awards'un 'Perakende Mimarisi' kategorisinde ödüle layık görüldü.

Altlı üstlü yerleştirilmiş, üzeri graffitilerle bezenmiş konteynerleri ve bu konteynerlerin içinde hizmet veren markalarıyla tüketicilere farklı bir alışveriş deneyimi yaşatan Trump Cadde, Trump Alışveriş Merkezi'nin teras katında 2500 m2'lik alanda, 17'si yeme-içme olmak üzere 25 markayla hizmet veriyor.Trump Cadde'nin insanlardaki keşfetme duygusunu ön plana çıkardığını söyleyen Gökhan Avcıoğlu , projeyi "sağlam temelli ama uçarı bir mimari" sözleriyle özetlerken, ödüle ilişkin şu açıklamada bulundu: "Biz en ince detaylarıyla farklı olanı tasarladık. Bu projenin bir ruhu, aykırılığı var. Aldığımız ödülden dolayı mutluyuz." 

VitrA ise, Eylül 2013'te üretimini gerçekleştirdiği Pera ve Samba porselen karo serileri ile Iconic Awards'un 'Ürün' kategorisinde iki ödül birden kazandı.


Mimarlık Ödülü:

 

TRUMP CADDE
Proje Ekibi: GAD Architecture | Gökhan Avcıoğlu, Tahsin İnanıcı, Derya Arpaç Jonas Kirsch
Tamamlanma Tarihi: Ocak 2014
Kategori: Perakende Mimarisi
İşveren: Trump Towers - Ortadoğu Otomotiv Tic. A.Ş., İstanbul

*
  
Ürün Ödülü:PERA Porselen Karo
 
Firma: VitrA
Üretim Tarihi: Eylül 2013
Kategori: Ürün | Duvar, Zemin, Tavan 

*

Ürün Ödülü:SAMBA Porselen Karo
 
Firma: VitrA
Üretim Tarihi: Eylül 2013
Kategori: Ürün | Duvar, Zemin, Tavan 


Iconic Awards kazananlar listesinde geçtiğimiz yıl Türkiye'den, Dardanel Yönetim Binası projesi ile Alataş Mimarlık (Mimarlık - Kurumsal / 'Best of Best' ödülü) ve SEV İstanbul Nişantepe Kampüsü proje önerisi ile Mimarlar Workshop (Konsept Ödülü) yer almayı başarmıştı.

Iconic Awards 2014 ödül töreni, 6 Ekim'de Expo Real fuarı kapsamında Münih'teki BMW-Welt'te gerçekleştirilecek.

2014 ödül listesi içintıklayınız.


ICONIC Awards
German Design Council tarafından ilki bu yıl düzenlenen ICONIC Awards; kentsel, kültürel ve ekonomik bağlamda bütünsel bir yaklaşımla tasarlanmış, yaşam kalitesini zenginleştirme anlamında örnek teşkil eden projeleri değerlendirmeye alıyor. Farklı disiplinlerin etkileşimini önemseyen uluslarası bir yarışma olan ICONIC Awards, tüm dünyadan iyi mimarlık örneklerini buluşturan bir zemin oluşturmayı amaçlıyor. Bütüncül bir ağ oluşturmayı hedefleyen ödül programı, yenilikçi, vizyoner, sürdürülebilir tasarımların önemine dikkat çekerek, bu duyarlılıkla proje üreten mimarları, tasarımcıları, inşaat sektörü ve endüstrisini ödüllendiriyor.

ICONIC Awards'a katılan mimari yapılar; ticaret, konut, turizm-konaklama, kamusal ve kurumsal yapılar gibi ana kategorilerde değerlendiriliyor. Belirlenen bu kategoriler dışında, jüri üyeleri başarılı buldukları bazı projelere; 'Yılın mimarı', 'Yılın iç mekan tasarımcısı', 'Yılın projesi' gibi özel ödüller de veriyor. 'Best of Best' ödülü ise, tüm kategorilerde öne çıkan projelerin ödüllendirildiği en yüksek ödül kategorisi.


German Design Council
1953 yılında kurulan German Design Council, insanların yaşam kalitesini iyileştiren tasarımları 'iyi tasarım' olarak tanımlayan, bu bağlamda çevresel ve toplumsal yaşama katkı sağlayan tasarımları destekleyen uluslararası  bağımsız bir kuruluştur. İyi tasarımların gelişerek sürdürülmesi için yarışmaların yanı sıra sergi, konferans, seminer ve yayın çalışmaları gerçekleştirir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :