Dardanel Yönetim Binası'na 'German Design Award'

mimarizm.com / 04 Mart 2015


German Design Award 2015'in "Excellent Communications Design" bölümü, "Interior Design" kategorisinde yarışan Alataş Mimarlık, Dardanel Yönetim Binası projesi ile birinciliği elde etti. 


Proje daha önce, ICONIC Awards 2013'ün Mimarlık kategorisinde "Best of Best" ödülüne ve Dünya Mimarlık Festivali (WAF) kapsamında düzenlenen Inside Awards 2013'ün "Yaratıcı Yeniden Kullanım" kategorisinde ödüle değer bulunmuştu.Jüri üyeleri Michel Castertano, Oliver Mühr ve Stefan von Terzi'nin Dardanel Yönetim Binası'na dair değerlendirmeleri ise şöyle: 

"Bu dikkat çekici projede geleneksel bir ahşap ev, yönetim binasına dönüştürülmüş. Orijinal cepheyi canlandırmak amacıyla yapının ilk tasarımına sadık kalınarak bazı parçalar restore edilmiş ve sonradan eklenen süslemeler temizlenmiştir. Mevcut beton taşıyıcı strüktür çelik konstrüksiyon eklenerek depreme güvenli hale getirilmiştir. İçeride ise, uzatılmış kat planı açılarak her iki taraftan erişilebilen şeffaf bir merkezi geçit eklenmiştir. Böylece akışkan bir mekansal geçiş sağlanırken, iç iletişim güçlendirilmiştir. Nitekim, iç tasarım da son ayrıntısına kadar dikkatle planlanmıştır. Ortaya çıkan sonuç, eski ile yeninin mükemmel kombinasyonu ve bir yönetim binası için alışılmışın dışında bir çözüm şeklinde tanımlanabilir. Cesaretinden ötürü işvereni tebrik ederiz."Ahmet Hulusi Alataş (ortada), ödülünü Jurymitglied Lukas Cottrell ve Andrej Kupetz'den alırken
foto: Lutz SternsteinKünye:
Proje adı: Dardanel Yönetim Binası
Yarışma Kategorisi: Excellent Communications Design – Interior Design (Mükemmel İletişim Tasarımı – İç Mekân Tasarımı)
İşveren: Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.
Tasarım: Alataş Mimarlık ve Danışmanlık


German Design Award hakkında:
Eşsiz tasarım trendlerini belirlemek, sunmak ve onurlandırmak amacıyla düzenlenen German Design Award'un hedefleri arasında tasarım ortamının ileriye taşınnması da yer alıyor. Uluslararası katılıma açık yarışma; proje, ürün, iletişim tasarımı, tasarım dünyasının duayenleri ve yeni gelenlerini ödüllendiren çok eksenli bir yapıya sahip. Yarışmanın organizatörü ise, Alman tasarım endüstrisini 60 yıldan bu yana destekleyen ve temsil eden German Design Council.


German Design Award
2015 sonuçları için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :