2011 Lubetkin Ödülü Adayları Açıklandı

mimarizm.com / 25 Temmuz 2011

Birleşik Krallık Mimarlık Enstitüsü (The Royal Institute of British Architects - RIBA) tarafından, AB sınırları dışında gerçekleştirilen en iyi uluslararası yapıyı ödüllendirmek amacıyla verilen Lubetkin Ödülü'nün 2011 adayları açılandı.

Yıldız mimarlardan oluşan aday listesinin en dikkat çekici yanı, Foster + Partners adının iki kez geçiyor olması. Zaha Hadid ise, 2011'de hem Lubetkin hem de Stirling'e aday olan tek isim...
RIBA Başkanı Ruth Reed, adayların açıklandığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, Lubetkin Ödülü'nün uluslararası mimarlık camiasının yetenekli isimlerine atfedildiğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu seneki aday listesinin tamamının büyük bütçeli projelerden oluşması - her birinin sözleşme değeri 100 milyon Dolar'ın üzerinde- alışık olmadığımız bir durum. Dünya mimarlığının en ünlü isimleri ile genç pratiklerin bir arada yer aldığı liste içerisinden jürinin kimi ödüle değer bulacağını görmek eğlenceli olacak. Ödül ilanının BBC'de yayınlanacak olması da ayrı bir heyecan kaynağı."


2011 Lubetkin Ödülü adayları şöyle sıralanıyor:


'Masdar Institute', Masdar City, Abu Dhabi, BAE
/ Foster + Partners

Fotoğraf: Nigel Young


'Guangzhou Opera House', Guangzhou, Çin
/ Zaha Hadid Architects

Fotoğraf: Virgile Simon Bertrand


'The Met', Bangkok, Tayland / WOHA

Fotoğraflar: Kirsten Bucher (sol üst); Patrick Bingham-Hall (sol alt ve sağ)


'Boston Museum of Fine Arts', Boston, ABD
/ Foster + Partners

Fotoğraf: Nigel Young


'Virginia Museum of Fine Arts',  Richmond, ABD
/Rick Mather Architects

Fotoğraf: Bilyana Dimitrova Photography


Ruth Reed'den görevi devralmaya hazırlanan yeni RIBA Başkanı Angela Brady'nin başkanlık ettiği Lubetkin Jürisi'nde, RIBA Ödülleri Başkanı Tony Chapmanın yanı sıra Deborah Saunt, Jim Eyre ve Peter Clegg adlı mimarlar görev alıyor.

2011 Lubetkin Ödülü'nü kazanan isim, 01 Ekim 2011 Cumartesi akşamı Rotherham'daki Magna Science Adventure Centre'da düzenlenecek olan törende açıklanacak. Törende, 16. RIBA Stirling Ödülü 'nün sahibi de belli olacak. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :