David Chipperfield, 2010 RIBA Altın Madalyasına Kavuştu

bustler.net / 17 Şubat 2011

Pek çok önemli mimarlık ödülünün sahibi olan ünlü İngiliz mimar David Chipperfield, 10 Şubat 2011 Perşembe günü RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü)'da düzenlenen ödül töreninde, 2010 RIBA Altın Madalyası'nı (Royal Gold Medal) teslim aldı.

Chipperfield ailesinin yanı sıra 250 davetlinin hazır bulunduğu törende mimara ödülünü, RIBA Başkanı Ruth Reed takdim etti. (foto: © Ingrid Von Kruse)

Bugüne dek 50'nin üzerinden ulusal ve ulusararası yarışma ile ödül programından başarılı sonuçlar elde eden David Chipperfield; Almanya'da hayata geçirdiği 'Museum of Modern Literature' projesi ile 2007 RIBA Stirling Ödülü'nün sahibi olmuştu.

Chipperfield'in Julian Harrap ile birlikte gerçekleştirdiği 'Neues Museum' projesi ise mimarı, 2010 RIBA Stirling Ödülü finalistleri arasına taşımıştı.


Museum of Modern Literature, Marbach am Neckar, Almanya. Foto: Christian RichtersNeues Museum, Berlin, Almanya. Proje: Stiftung Preussischer Kulturbesitz ve David Chipperfield Architects,Foto: Christian Richters

1848 yılından bu yana dağıtılan ve yaşam boyu başarıyı ödüllendiren RIBA Altın Madalyası için bizzat İngiltere Kraliçesi'nin onayı alınıyor. Duruma göre şahsa ya da gruba verilebilen ödülün ana ölçütü ise "mimarlığın gelişimine doğrudan ya da dolaylı olarak katkıda bulunulması" olarak ifade ediliyor.

David Chipperfield, RIBA Altın Madalyası'na değer görülmekten duyduğu onuru şu sözlerle ifade etti:

"RIBA'nın beni 2010 Altın Madalyası ile ödüllendirmesi, bu kadar büyük mimar ve kişisel kahraman ile aynı listede yer almam benim için büyük bir iltifat. Mimari kariyerimin, bana bahşedilen bu büyük onuru haklı çıkaracağını ve bu ödülün ardındaki beklentileri başarı ile yerine getireceğimi ümit ediyorum. Bu ödülü iş arkadaşlarım ve ailem ile paylaşıyorum zira onlar olmasaydı bu kişisel başarıyı elde etmem de mümkün olmayacaktı".


City of Justice, Barselona, İspanya. Foto: Christian Richters

Altın Madalya'nın sahibini belirleyen Onur Kurulu'nun başkanlığını da yürüten RIBA Başkanı Ruth Reed ise, 2010 ödülüne değer görülen Chipperfield için şu değerlendirmede bulundu:

"Kraliyet Altın Madalyası çok saygın bir ödül ve ödülün bu seneki sahibi David Chipperfield de gerçekten özel bir isim. Portfolyosunda yer alan çalışmalar ile uluslararası anlamda bir etkiye sahip olan David, dünyadaki en iyi mimarlardan biri. Sakin ve rasyonel bir şıklığın hakim olduğu yapılara imza atan Chipperfield, hoş mekanlara ve güzel detaylara sahip binalar yaratan bir sanatkar. Chipperfield'ın kariyeri aynı zamanda, kendi ülke sınırlarının dışına çıkmak isteyen mimarlar için de ilham kaynağı oluşturuyor. Kraliyet Altın Madalyası'nın kendisine takdim etmekten büyük sevinç duyuyorum".

Ruth Reed'in başkanlığını yürüttüğü 2010 RIBA Onur Kurulu'nda; Edward Cullinan, Eva Jiricna, Chris Wilkinson, Max Fordham ve Laura Lee görev almıştı.


Galeriehaus am Kupfergraben, Berlin, Almanya. Foto: Ute Zscharnt

David Chipperfiled'in öne çıkan diğer projeleri için lütfen ilerleyiniz.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :