Chipperfield ve Eisenman'a Ortak Madalya

bustler.net / 12 Şubat 2010

Berlin Neues Museum giriş holünden bir görünüş.

İsrail Wolf Vakfı, geçtiğimiz aylarda uzun bir aradan sonra restorasyonu bitirilen Berlin "Neues Museum"un yenileme projesini gerçekleştiren ünlü İngiliz mimar David Chipperfield'i onurlandırdı.

II. Dünya Savaşı'ndan bu yana terk edilmiş haldeki "Neues Museum"da, binanın özgün tuğlalarını, merdivenlerini ve savaş sırasında açılmış kurşun ve şarapnel deliklerini koruyan Chipperfield dışında, vakfın bu sene ödüllendirdiği bir diğer isim dünyaca ünlü mimar Peter Eisenman oldu. 2005 yılında Berlin'deki soykırım anıtını gerçekleştiren Eisenman'ın bu işi, vakıf tarafından "anıtsallaştırmada yeni bir paradigma sağlıyor" şeklinde değerlendirildi.


Berlin Hayvanat Bahçesi'nin karşısında yer alan ve Avrupa'da katledilmiş Museviler anısına gerçekleştirilen Eisenman imzalı anıt alanı.

İsrail Wolf Vakfı'nın 2010 yılında prestijli Wolf Madalyası ile onurlandırdığı Chipperfield ve Eiseman, 100 bin Dolar değerindeki ödülü paylaşacaklar.

Wolf Vakfı tarafından yapılan açıklamada madalyanın önceki 38 sahibinin pek çoğunun Nobelliler listesine girdiği belirtildi.

Eisenman ve Chipperfield'e madalya ve ödülleri, 13 Mayıs'ta gerçekleştirilecek bir tören ile takdim edilecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :