I.M. Pei'ye RIBA Altın Madalyası

Building Design / 06 Ekim 2009
Çin asıllı Amerikalı mimar Ieoh Ming Pei, İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (RIBA) Altın Madalyası'nın 2010 yılındaki sahibi olarak açıklandı. I.M. Pei'yi ödüle aday gösteren Adjaye Architects kurucusu ve RIBA onur komitesi üyesi David Adjaye, mimarı "büyüklerin kanonunda bir dev" olarak adlandırdı.

Adjaye şöyle devam etti:

"Genç bir öğrenci olarak ilk kez Paris'teki Louvre'a gittiğimde, çok sevilen ancak ahenksiz bir kurumu bütünleştirme ve modernleştirmedeki olağandışı becerisine hayran kaldığımı ve büyüleyici, yer çekimine karşı koyan cam piramidine kilitlendiğimi hatırlıyorum. O, genç bir mimar olarak benim idolüm oldu."

Komiteye başkanlık eden RIBA Başkanı Ruth Reed ise, mimar hakkında şunları söyledi:

"[Pei] 20'inci –ve 21'inci- yüzyıl mimarlığının en büyüklerinden; işine her daim hayranlık duyduğum bir isim. Onun etkiledikleri ve ondan ilham alan isimlerin listesi, modern hareketin yoklama defterini okumak gibi… Şimdiye dek pek az kez bir ödül için hem bu kadar geç kalınmış ve hem de bu denli kadar adil olunmuştu.92 yaşındaki Pei, meslek hayatı boyunca 170'in üzerinde proje ve 50'nin üzerinde masterplan tamamladı. Mimarın İngiltere'deki tek projesi ise, Wiltshire'daki küçük bir özel pavyon oldu. Ancak mimara Avrupa'da en çok tanınırlık kazandıran işi, 1980'lerde yaptığı ve bugün artık ikonik mertebesine erişen Paris Louvre Müzesi'ndeki cam piramit oldu.Ödülün sahibini kararlaştıran komitede bulunan diğer isimler arasında, RIBA Altın Madalyası'nın önceki sahiplerinden Edward Cullinan, çevre mühendisi Max Fordham, Fransız mimar Anne Lacaton ve bu sene çok sayıda mimarlık ödülünü evine götüren Maggie's Centre'ın Genel Müdür Yardımcısı Laura Lee bulunuyordu.

Pei'ye madalyası İngiltere Kraliçesi tarafından 11 Şubat'ta RIBA'nın Portland Place Yönetim Merkezi'nde gerçekleştirilecek bir tören ile takdim edilecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :