Dardanel Yönetim Binası'na ICONIC Award

mimarizm.com / 06 Ağustos 2013

Alataş Mimarlık, Almanya'nın prestijli ödül programlarından ICONIC Awards'un 2013 kazananları arasında yer almayı başardı. Ofisin Dardanel Yönetim Binası projesi, mimarlık kategorisinde 'Best of Best' ödülüne değer görüldü.
Alataş Mimarlık ve Danışmanlık (Alataş Architecture and Consulting), Dardanel Yönetim Binası ile disiplinlerarası etkileşime odaklanan ilk mimarlık ve tasarım yarışması olan ICONIC Awards'un mimarlık kategorisinde 'Best of Best' ödülünün sahibi oldu.


Dardanel Yönetim Binası
19. yüzyılda Tarabya'da yol yalısı olarak inşa edilen bina, 80'li yıllarda orijinalinden oldukça uzaklaşarak tarihi değeri gözetilmeden gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sırasında betonarme olarak yeniden konut maksatlı olarak inşa edilmiştir.

Yapısal birçok problemi de içerisinde barındıran yapı, Dardanel tarafından satın alındıktan sonra iç mekanları ofis maksatlı kullanılmak üzere Alataş Mimarlık ve Danışmanlık tarafından yeniden tasarlanmıştır.

Binanın ön cephesi, niteliksiz restorasyon çalışmaları sırasında orijinaline ait olmayan ve strüktürün estetiğini bozan 'yapıştırılmış' süslemelerden aslına uygun şekilde sadeleştirilirken, 21. yüzyılın çağdaş mimarlık çözümleri (teknolojik imkanları) kullanılarak bu tarihi yapının bugünün ve geleceğin çalışma ve günlük yaşam ihtiyaçlarına karşılık verebilmesi sağlanmıştır.


ICONIC Awards
German Design Council tarafından ilki bu yıl düzenlenen ICONIC Awards; kentsel, kültürel ve ekonomik bağlamda bütünsel bir yaklaşımla tasarlanmış, yaşam kalitesini zenginleştirme anlamında örnek teşkil eden projeleri değerlendirmeye alıyor. Farklı disiplinlerin etkileşimini önemseyen uluslarası bir yarışma olan ICONIC Awards, tüm dünyadan iyi mimarlık örneklerini buluşturan bir zemin oluşturmayı amaçlıyor. Bütüncül bir ağ oluşturmayı hedefleyen ödül programı, yenilikçi, vizyoner, sürdürülebilir tasarımların önemine dikkat çekerek, bu duyarlılıkla proje üreten mimarları, tasarımcıları, inşaat sektörü ve endüstrisini ödüllendiriyor.

ICONIC Awards'a katılan mimari yapılar; ticaret, konut, turizm-konaklama, kamusal ve kurumsal yapılar gibi ana kategorilerde değerlendiriliyor. Belirlenen bu kategoriler dışında, jüri üyeleri başarılı buldukları bazı projelere; 'Yılın mimarı', 'Yılın iç mekan tasarımcısı', 'Yılın projesi' gibi özel ödüller de veriyor. 'Best of Best' ödülü ise, tüm kategorilerde öne çıkan projelerin ödüllendirildiği en yüksek ödül kategorisi.

ICONIC Awards 2013 ödül töreni, Ekim ayında Münih'te düzenlenecek Uluslararası Ticari Gayrimenkul Fuarı Expo Real kapsamında gerçekleşecek.


German Design Council
1953 yılında kurulan German Design Council, insanların yaşam kalitesini iyileştiren tasarımları 'iyi tasarım' olarak tanımlayan, bu bağlamda çevresel ve toplumsal yaşama katkı sağlayan tasarımları destekleyen uluslararası  bağımsız bir kuruluştur. İyi tasarımların gelişerek sürdürülmesi için yarışmaların yanı sıra sergi, konferans, seminer ve yayın çalışmaları gerçekleştirir.


Ödüllü projelerin yer aldığı dijital sergiye ulaşmak için tıklayınız .


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :