Erginoğlu & Çalışlar'ın Bakü'deki Projesi ICONIC Award'un Sahibi Oldu

mimarizm.com / 14 Temmuz 2015


Erginoğlu & Çalışlar, Bakü'de yer alan New Power Station projesiyle Almanya'nın itibarlı ödül programlarından ICONIC Awards'dan ödülle döndü. Proje, geçtiğimiz günlerde Dünya Mimarlık Festivali (WAF) ödüllerinin "Kültür Yapıları" kategorsinde finale kalmayı başarmıştı.


Dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce projenin yarıştığı ICONIC Awards, disiplinlerarası etkileşime odaklanan ilk mimarlık ve tasarım yarışması olarak her yıl dünyanın en iyi projelerini seçiyor. German Design Council tarafından düzenlenen ICONIC Awards; tüm dünyadan iyi mimarlık örneklerini buluşturan bir zemin oluşturmayı amaçlıyor. Yaşam kalitesini zenginleştirme anlamında örnek teşkil eden projeleri değerlendirmeye alan ödül programı, vizyoner, sürdürülebilir tasarımların önemine dikkat çekerek, bu duyarlılıkla proje üreten mimarları, tasarımcıları, inşaat sektörü ve endüstrisini ödüllendiriyor.

Mimari alanında ödül kazanan New Power Station projesi, Bakü'nün güneyinde bulunan bir koyda, petrol platformlarında çalışan teknelerin doğal bir liman olarak yanaştığı, eski tersanenin bulunduğu bölgede yer alan binaların restorasyonu ve bu bölgenin master planından oluşuyor.

1900'lü yılların başında Siemens tarafından yapılan enerji santrali binası, işlevini yitirmekle beraber, görkemli bir taş bina olarak bölgenin karakterini belirleyen bir etkiye sahip.

Masterplanın şekillendirilmesindeki en önemli unsur, mevcut binaların, istenilenin aksine, yıkılıp yeniden yapılması yerine, restore edilmesi ve bölgeye yeni bir kimlik kazandırılması yönünde verilen karar. Bu doğrultuda binalar, Bakü'nün hızlı gelişimine paralel olarak doğan eğlence ve kültür mekânları ihtiyacına cevap verecek şekilde yeniden işlevlendirilmiş. New Power Station binaları, farklı organizasyonlara imkân tanıyan, içerisinde; caz kulübü, kongre, seminer ve fuarların gerçekleşeceği çok amaçlı salonların bulunduğu bir yapı grubu olarak tasarlanmış.

ICONIC Awards 2015'te birincilik ödülüne değer bulunan Erginoğlu & Çalışlar, 2010 yılında gerçekleştirdiği Tuz Ambarı projesi ile Dünya Mimarlık Festivali'nde (WAF) büyük ödülü kazanan ilk Türk mimarlık ofisi olmuştu. 

Yarışmanın ödül töreni 3 Ekim 2015 tarihinde Münih Expo kapsamında gerçekleşecek. Türkiye'den ödülü almaya gidecek isimler arasında VitrA firması da yer alıyor. VitrA, ICONIC Awards 2015'in ürün kategorisinde, TERRA NOVA ve FANGO FIX seramik karo serileri ile ödüle değer bulundu.Hasan Çalışlar ve Kerem ErginoğluProje Künyesi:

Tasarım Ekibi: İ. Kerem Erginoğlu, Hasan C. Çalışlar, Fatih Kariptaş, Serhat Özkan, Zeynep Şankayanağı, Sezen Bilge, İdil S. Yücel, Füsun Seçer Kariptaş
İşveren: Pasha Construction
Proje Tarihi: 2013
Yapım Tarihi: 2013
Lokasyon: Bakü / Azerbaycan


ICONIC Awards'a değer görülen Türk mimarlık ofisleri ve yapı sektörü firmaları:

2013
Mimarlık Ödülü:
Dardanel Yönetim Binası / Alataş Mimarlık ve Danışmanlık

2014
Mimarlık Ödülü:
Trump Cadde /GAD Architecture

Ürün Ödülü:
SAMBA Porselen Karo / VitrA

Ürün Ödülü:
PERA Porselen Karo / VitrA


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :