Camdan Yansımalar I: "Mimaride Sınırları Zorlamak"

mimarizm.com / 12 Eylül 2013
Camdan Yansımalar I: "Mimaride Sınırları Zorlamak"

İnsanlık tarihinin en eski malzemelerinden camın yapılardaki yenilikçi kullanım alanları, Trakya Cam tarafından düzenlenen "Camdan Yansımalar - Mimaride Sınırları Zorlamak" konferansında mercek altına alınıyor.


HAS Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin, "Mimariye Camdan Yansıyanlar" başlıklı sunumunda cam malzeme özelinde yaratıcılığın yönetimi ve tasarımın değerine odaklanırken; Alataş Mimarlık ve Danışmanlık Kurucusu Ahmet Alataş, "Şeffaf ve Sınırsız" temalı konuşmasında camın geçirgenliği ve yansıma özelliği kullanılarak mimarlığın bilinen problemlerine aranan farklı yanıtları imza attığı ödüllü yapılar üzerinden anlatacak.


Anadolu Comfort Hotel, Has Mimarlık



Dardanel Yönetim Binası, Alataş Mimarlık ve Danışmanlık

Konferans kapsamında ayrıca dünyanın önde gelen cam cephe tasarımı mühendislerinden Tim Macfarlane de dinleyicilerle buluşacak. GLASS şirketinin kurucu ortağı olan Macfarlane, cephe mühendisliğinde 27 yıllık tecrübesini aktardığı konuşmasında, camın geleneksel kullanım alanı dışına çıkarak, yaratıcı cepheler ortaya koyduğu projeleri paylaşacak.

30 yılı aşkın süredir mimarlık öğrencilerine strüktür ve cam cephe tasarımı dersi veren Macfarlane, "Tasarım için Buluşlar" başlıklı sunumunda yaratıcı cephe çözümlerinde camın özgün kullanım biçimlerinden örnekler verecek. Tim Macfarlane'in değineceği örnekler arasında New York, Chicago ve San Fransisco'daki Apple mağazaları (Cam Küpler), Times Meydanı'ndaki Bilet Pavyonu, Kimmel Go¨steri Merkezi, Tokyo'daki Yurakucko Cam Kanopisi, Boston Kongre Merkezi ve Seattle Halk Kütüphanesi yer alıyor.


Apple Store 59th Street New York, GLASS


1978 yılında Şişecam'ın iştiraki olarak kurulan, dünyanın 6., Avrupa'nın 4. büyük cam üreticisi Trakya Cam, mimaride inovatif cam kullanımının ünlü mimar ve mühendisler tarafından örnekleriyle paylaşılacağı konferansta ayrıca, temperlenebilir ısı ve güneş kontrol kaplamalı camı TRC Coolplus 60/43 T kullanılarak üretilen yeni yalıtım camı ünitesini de tanıtacak.

Tek bir kaplama ile ısı kayıplarını azaltarak kışın ısıtma giderlerinden, güneş ısısı geçişini azaltarak yazın da soğutma masraflarından tasarruf sağlayan, düşük yansıtmalı kaplaması sayesinde dıştan içe bakışta şeffaf, içten dışa bakışta nötral görüntü veren TRC Coolplus 60/43 T, rezidanslar, ticari binalar (otel, alışveriş merkezi, okul, hastane, ofis gibi) ve kış bahçelerinde tercih ediliyor. Temperlenebilme özelliği sayesinde emniyet ihtiyacını da karşılayan bu yeni nesil ürün, sınırları zorlayan mimari tasarımlarda cam kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

"Camdan Yansımalar - Mimaride Sınırları Zorlamak" konferansı, 24 Eylül 2013 Salı günü Yapı Endüstri Merkezi (YEM)'de izlenebilir.

Program:

13:00 - 13:30  Kayıt

13:30 - 13:45  Açılış Konuşmaları

13:45 - 14:15  Mimariye Camdan Yansıyanlar
Ayse Hasol Erktin | Mimar, MDS., Kurucu Ortak - HAS Mimarlık

14:15 - 14:45  Şeffaf ve Sınırsız
Ahmet Alataş | Y. Mimar, Kurucu - Alataş Mimarlık ve Danşmanlık

14:45 - 15:15  Kahve Molası

15:15 - 15:45  Cam Teknolojisinde Yeni Yaklaşımlar
Trakya Cam

15:45 - 16:30  Tasarım için Buluşlar
Tim Macfarlane | Y. Yapı Mühendisi, Kurucu Ortak - GLASS

16:30 - 18:30  Kapanış ve Kokteyl


İngilizce ve Türkçe sunumların olduğu konferansta simültane tercüme yapılacak. Sınırlı kontenjan nedeniyle etkinliğe önceden kayıt yaptırılması gerekiyor.

Kayıt için tıklayınız.

Konuşmacılar hakkında ayrıntılı bilgi için ilerleyiniz. >>>>>


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :