Akkoyunlu ve Sarıyer Avrupa'nın En Başarılı 40 Genç Tasarımcısı Arasında

mimarizm.com / 07 Kasım 2012

EAA- Emre Arolat Architects mimarlarından Başak Akkoyunlu ile Derin Design'ın sanat yönetmeni Derin Sarıyer, Avrupa'nın 40 yaşın altındaki 40 mimar ve tasarımcısına verilen 'Europe 40 Under 40' ödülünün sahibi oldu.


EAA-Emre Arolat Architects bünyesinde beş yıldır grup lideri olarak mimarlık yapan Başak Akkoyunlu, iki yıl aradan sonra 'Europe 40 Under 40'yi yeniden ofisine kazandırdı. 2010'da Gonca Paşolar ve Kerem Piker'in layık görüldüğü ödülün; genç mimarların proje tasarım ve uygulama süreçlerinde aktif roller almasını önemseyen EAA için, ofisin aldığı diğer pek çok ödül arasında ayrı bir yere sahip olduğu belirtiliyor.  
 Başak Akkoyunlu'yu ödüle götüren projeler (üstten alta): Antakya Müze Hotel, Çukurova Havaalanı, Vicem Residences 

Avrupa Mimarlık, Sanat, Tasarım ve Kentsel Araştırmalar Merkezi ile Chicago Mimarlık ve Tasarım Müzesi  tarafından dünya mimarlığı ve tasarımının yakın geleceğine ışık tutacak yeni nesli teşvik etmek amacıyla verilen 'Europe 40 Under 40' ödülleri, her yıl Avrupa ülkelerindeki en başarılı genç mimar ve tasarımcılara veriliyor.


1999 yılından bu yana Derin Design'da sanat yönetmenliği görevini sürdüren Derin Sarıyer ise yarışmada; Ram, Fek, Tun isimli mobilya tasarımlarıyla dereceye girdi. Sarıyer, 2010'da da Fek isimli oturma ünitesi ile, yine Chicago Mimarlık ve Tasarım Müzesi tarafından verilen Good Design Award'a değer görülmüştü.


Ram, Fek, Tun


Mimarlık ve tasarım endüstrisinin en prestijli ödüllerinden biri olarak değerlendirilen 'Europe 40 Under 40' ödülüne, 2012 döneminde, Avrupa'nın 16 ülkesinden katılımcılar başvurdu. Jüri üyeleri, yarışmaya katılan mimarların farklı kategorilerdeki projelerini, çağdaş mimariye gösterdikleri yenilikçi yaklaşımlar, son inşaat teknolojilerin kullanımı, farklı materyallerin araştırılması, enerji tasarrufu ve çevre duyarlılığı, inşa edilecek bölgeyle uyumluluk gibi kriterlere göre değerlendirdi.

Dereceye giren 40 mimar ve tasarımcının projeleri, Atina'nın ardından Avrupa'nın farklı şehirlerinde sergilenecek.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :