2022 Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri Açıklandı

mimarizm.com / 28 Eylül 2022
Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, Mimar Emre Madran’ın anısına bu yıl yedincisi verilen "Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri” açıklandı. yapi.com.tr Yazı İşleri Müdürü Uğur Doğan, İnternet Haberciliği Dalında ödüle layık görüldü.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından, doğal ve kültürel değerlerin korunmasında büyük katkılar sunmuş olan mimar Emre Madran’ın anısına bu yıl yedincisi verilen "Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri” açıklandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, konuya ilişkin olarak Adalet Nöbeti’nin 154. gününde online olarak basın açıklaması yaptı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi basın açıklamasında 2022 yılında Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’ne layık görülen kişi ve kurumları kamuoyuna duyurdu.

Açıklamaya Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu katıldı.

Ödüller 3 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde sahiplerine teslim edilecek

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi: “Bugün Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çok özel bir günü, 9 yıl önce kaybettiğimiz Emre Madran hocamız adına Koruma Alanında Basın ödülleri veriyoruz.  Her yıl 26 Eylül tarihinde Emre Madran anısına "Emre Madran İzinde 'Edep Ya Hu' Buluşmaları" gerçekleştiriyoruz. Bugün de aslında bir etkinlik gerçekleştirecektik. Ancak koruma alanında koruma bilimini oluşturan ODTÜ’de restorasyon kürsüsünü kuran ulusal ve uluslararası ortamlarda doğal ve tarihi sitlerin korunmasında önemli işlere imza atan, çok değer verdiğimiz hocamız Cevat Erder’i kaybettik. Dolayısıyla Emre Madran anısına yaptığımız Edep Ya Hu buluşmalarını 1 Ekim saat 12:30’a ertelemek durumunda kaldık. İki önemli insanı 9 yıl arayla neredeyse aynı anda kaybettik. Bugün Emre Madran Koruma alanında basın ödüllerini 26 Nisan’da hukuksuz şekilde tutuklanan ve 18 yıl ceza alan ve 3 kez beraat eden arkadaşlarımız için başlattığımız Adalet Nöbeti’nde açıklamayı uygun gördük. Bugün Mimarlar Odası aynı zamanda Adalet Nöbetçisi. Adalet Nöbetimizin 154. gününde size bir kez daha merhaba diyoruz ve 2022 Emre Madran Basın Ödüllerini sizlerle paylaşacağız.”

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, 26 Eylül 2013 tarihinde kaybettiğimiz ve koruma alanında önemli mücadele veren Emre Madran anısına 2015 yılından itibaren basın ödülleri veriyoruz. 2022 yılında şubemizin doğal ve kültürel tarihi varlıklarımızın korunması, kent, meslek haklarının savunulması mücadelesinde toplumcu mimarlık gayretiyle yapmış olduğu çalışmaları kamuoyuyla buluşturan basın emekçileri 2022 Yılı Emre Madran Basın Ödüllerine layık görülmüştür. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile dayanışma gösteren, halka gerçekleri söylemekten gazetecilikten vazgeçmeyen gazetecilere ödüllerini 3 Ekim’de Dünya Mimarlık Günü’nde saat 18:30’da Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde yapacağımız törenle takdim edeceğiz. O gün basın emekçileriyle dayanışma içinde Dünya Mimarlık Günü’nü karşılayacağız.

Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin  2021 yılında verdiği ödül nedeniyle yargılandığını da hatırlatarak şöyle konuştu: “Bir gazeteciye çevre haberi yaptığı ve özellikle bizim yaptığımız açıklamalara yer verdiği için verdiğimiz ödülden kaynaklı yönetim kurulumuzun tamamı terör propagandası yapmaktan yargılanıyor. Dolayısıyla 2022 yılında Emre Madran Koruma Alanında vereceğimiz basın ödüllerini bir istihbarat örgütü olmadığımız için yine gazetecilere verdik ve GBT’lerine bakmadık. Onların bizimle dayanışma içinde olduğunu ve bizim haberlerimizi yaptıklarını biliyoruz. Bizim için de önemli olanın bu olduğunu inanıyoruz. Dezenformasyon yasasının tartışıldığı, gazetecilerin üzerinde yoğun baskının olduğu, kent, çevre ve mimarlık mücadelesi yürüten Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin ve haber yapanların hedef gösterildiği bir süreçte halka gerçekleri söyleyen tüm gazetecileri bir kez daha tebrik ediyoruz.”

Candan, daha sonra kent ve koruma alanında yayın ve yazıları ile 2022 yılı Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri'ne değer görülen gazete, TV, ajans, radyo ve internet haberciliğindeki kişi ve kurumları açıkladı.

2022 YILI EMRE MADRAN KORUMA ALANINDA BASIN ÖDÜLLERİ

TV Haberciliği Dalında

ARTI TV: Ankara Temsilcisi Kemal Avcı
Flash TV: Ankara Temsilcisi, Başkent Gündemi Programı, Fatih Ertürk
FOX TV: Ankara Haber Müdürü, Engin Yılmaz
Çalar Saat Programı, İlker Karagöz
HALK TV: Ankara Temsilcisi, Özlem Akarsu Çelik
Yeni Bir Sabah Programı, İsmail Küçükkaya
Ana Haber Bülteni, İrfan Değirmenci
Haber Koordinatörü, İnan Demirel
KRT TV: Haber Koordinatörü, Barış Can
Kent ve Yaşam Programı, Osman Güdü
TELE 1: Haber Koordinatörü, Serdar Akyön

Ajans Haberciliği Dalında

ANKA: Genel Yayın Yönetmeni, Göksel Bozkurt
PİR HABER AJANSI: Genel Yayın Yönetmeni, Veli Haydar Güleç

Yazılı Basın Dalında

AGOS GAZETESİ: Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, İşhan Erdinç
BirGün GAZETESİ: Ankara Haber Müdürü, Nurcan Gökdemir
Köşe Yazarları: Fikri Sağlar, Yakup Kepenek
CUMHURİYET GAZETESİ: Ankara Haber Müdürü, Erdem Sevgi
Karikatürist, Murat Sayın
Köşe Yazarı, Erdal Atabek
EVRENSEL GAZETESİ:  Ankara Temsilcisi, Birkan Bulut
GAZETE PENCERE: Genel Yayın Yönetmeni, Yavuz Oğhan
SÖZCÜ GAZETESİ: Ankara Temsilcisi, Saygı Öztürk
Muhabir, Erdoğan Süzer
Muhabir, Yavuz Alatan
Köşe Yazarı, Yekta Güngör Özden
YENİÇAĞ GAZETESİ: Ankara Temsilcisi ve Köşe Yazarı, Orhan Uğuroğlu

Uluslararası Basın Dalında

KKTC Özgür Gazete: Genel Yayın Yönetmeni, Pınar Barut

İnternet Haberciliği Dalında

GAZETE DUVAR: Ankara Temsilcisi, Nergiz Demirkaya
GERÇEK GÜNDEM: Genel Yayın Yönetmeni, Hilmi Hacaloğlu
İLERİ HABER: Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, Batuhan Batan
KISADALGA.NET: Genel Yayın Yönetmeni, Kemal Göktaş
MEDYAPORT.NET: Genel Yayın Yönetmeni, Sibel Hürtaş
Haber Editörü, Sultan Özer
SOL HABER PORTALI: Genel Yayın Yönetmeni, Ali Ufuk Arıkan
T24: Ankara Temsilcisi, Gökçer Tahincioğlu
YAPI.COM.TR: Yazı İşleri Müdürü, Uğur Doğan

İnternet Televizyonu Haberciliği Dalında

KARANTİNA TV: Kanal Sorumlusu, Recai Aksu
MEDYASCOPE TV: Ankara Temsilcisi, Hıdır Göktaş
NOKTA TV: Kanal Sorumlusu, Barış Hacısalihoğlu

Radyo Dalında

RADYO SPUTNİK: Akşam Postası Programı, Atilla Güner

Yerel Basın Dalında

ANAYURT GAZETESİ  Muhabir, Demet Aran
BAŞKENT GAZETESİ: Köşe Yazarı, M. Mahzun Doğan
ZAFER GAZETESİ: Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, M. Umut Karakülah

2022 Emre Madran Koruma Alanında Dayanışma Ödülü

Zor günlerden geçtiğimiz 2022 yılı boyunca kent savunmasından vazgeçmediği için bedel ödeyen TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile dayanışma gösteren ve gazetecilikten vazgeçmedikleri için hedef gösterilen, yargılanan ve bedel ödemek zorunda kalan gazeteciler; Alican Uludağ, Ayşenur Arslan, Bahadır Özgür, Can Güleryüzlü, Deniz Zeyrek, Devrim Hacısalihoğlu, Faruk Bildirici, Hale Gönültaş, İsmail Arı, Kelime Ata, Merdan Yanardağ, Nihal Kemaloğlu, Ünsal Ünlü, Pınar Türenç, Sedat Bozkurt, Yeşim Gündoğdu Karacaoğlu, Yıldız Yazıcıoğlu, Zeynep Gürcanlı 2022 yılı Emre Madran Koruma Alanında Dayanışma Ödülüne layık görülmüştür.

2022 Emre Madran Koruma Alanında Onur Ödülü

Kamu kaynaklarının korunmasına yönelik istikrarlı ve ödün vermeden yazdığı yazılar, hukukun üstünlüğü olan bir ülkede yolsuzluk davasının açılmasına neden olurdu. Yazıları, birçok yolsuzluk dosyasının iddianamesi olma niteliği taşıdığından bu yıl Emre Madran Koruma alanında Onur ödülüne Çiğdem Toker layık görüldmüştür.

2022 Emre Madran Koruma Alanında Özel Ödül

Kentleşme politikalarına yaptığı katkılar, uzun yıllar boyunca aralıksız olarak sürdürdüğü akademik üretim, yetiştirmiş olduğu binlerce öğrenci ve kentleşmenin geleceğini koruyan çalışmaları ile duayen kent bilimci Prof. Dr. Ruşen Keleş layık görülmüştür.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :