ZT Ödülleri 2022 Ulusal Öğrenci Mimari Tasarım Yarışması

mimarizm.com / 21 Eylül 2022
Teması Mimarlığın "Gücü" olarak belirlenen, ZT Ödülleri 2022 Ulusal Öğrenci Mimari Tasarım Yarışması'nın son teslim tarihi 9 Aralık 2022.

Ziya Tanalı inisiyatifi

2008 yılında TMMOB Mimarlar Odası, XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri kapsamında Ziya Tanalı’yı Büyük Ödül’e (Sinan Ödülü) değer gördüğünde, ödül gerekçesini şöyle ifade etmişti:

“Mimarlık mesleğine mimar, eğitimci, eleştirmen, yazar, yönetici olarak yaptığı çok boyutlu katkının yanı sıra, meslek hayatı süresince gerek mimarlık ürününün kalitesine yönelik sürdürdüğü taviz vermez tutum, gerekse mimarlığın eleştirel kültürünün yerleşmesine katkıları, yapıtlarının barındırdığı arka plan düşünce zenginliği, ince ayrıntı kalitesi, yalın bir mimari dil ile ulaşılan zenginliği öncelikli kılan kararlı tutumu nedeniyle ödüle değer görülmüştür.”

Yarışmanın Amacı

Ziya Tanalı inisiyatifi, çok erken kaybetmiş olduğumuz büyük usta, hoca, düşünür ve yazar Ziya Tanalı’nın yaşamı boyunca yazdıklarından, yaptıklarından, söylediklerinden etkilenen ve bu birikimin aktarılmaya devam etmesini isteyen insanlardan oluşmaktadır. Bu amaçla bir öğrenci yarışması düzenlemekte ve gençlerle bu birikimi paylaşmaya çalışmaktadır. Yarışmaların esas amacı “güzel” ya da “başarılı” projeleri seçmek ve ödüllendirmekten çok, Ziya hocamızın bize verdiği ödevleri anımsatacak şekilde ortaya konmuş konular ve sorunlar ile öğrencilerin belirli konular üzerinde düşünmelerini sağlamaktır. Bu şekli ile yarışma bir serbest, açık ve gönüllü eğitim aracı olarak işlev görmektedir. Ortaya konulan soru ve sorunlara Ziya Hocamızın bizlere öğretmeye çalıştığı şekilde bakmaya ve yorumlamaya çalışmak bu çabanın esasını oluşturur. Düzenlenen kolokyumlar ise bir çeşit proje son jürisi gibi değerlendirilebilir. İleri zamanlarda bu çalışmaların yarışma dışında da genişlemesi hedeflenmekte ve Ziya hocamızın birikiminin daha çok kişiye ulaştırılması ve güzel sanatların teşviki amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Konusu

Mimarlık, insanlık tarihi ile başlayan süreç içinde çok çeşitli amaçlar için konu olmuştur. İnsan yaşamının var olduğu andan itibaren mimarlık, öncelikle barınma ve korunma amaçlı olarak, daha sonraları prestij, güç, itibar yapılarında, dinsel mekanlarda tanrının gücünü insanoğluna yasatmak amacıyla kullanılmış, mimarlık aracılığı ile yoksunluk duygusunu, trajediyi, huzuru, sükuneti, umudu, hüznü insanoğlu ile buluşturabilen mekân sanatçıları ortaya çıkmıştır.

Vitruvius’dan bu yana, felsefe, matematik, ekonomi, fizik, astronomi, şiir, müzik, retorikten anlaması beklenen mimar, omuzlarındaki yükle yoluna devam ediyor. Sil baştanlar ile farklı cephelerde verdiği uğraş ile sınırsız olasılıklar arasından birinin ardından ara sıra kenarında “çiçeklerin de açacağı” zorlu bir yolda değişerek ve değiştirerek…

Mimarın amacı yapı elde etmek gibi gözükse de amaç, her sanat dalında olduğu gibi duyarlıkları aktarmaktır. Mimarlığın duyarlıkları aktarmak için aracı mekândır, sonuç ise kaçınılmaz olarak bir yapı/yapılar olarak karşımıza çıkar.

ZT Ödüllerinin 2022 yılı yarışması mimarlığın “gücü” nedir diye sorarak;

- kentte ya da mahallede,
- şehrin içinde ya da dışında,
- sokağın köşesinde ya da meydanın hemen yanı başında,
- eski, yeni ya da bitmemiş bir zaman aralığında,
- yaşamın içinden,

mimarinin gücünün, mekânsal karşılıklarının sorgulandığı tasarım önerilerini arıyor.

Yarışmacılardan beklenen;

- dünyanın herhangi bir yerinde, kendilerinin belirleyecekleri bir parselde, yapı/yapılar aracılığı ile,
- önerecekleri işlev ya da işlevler ile,
- mimarlığın gücünü hissettirebilecekleri mekan ile aktarmak istedikleri duyarlıkları ortaya koymaları,
- önerinin yaşatacağı bütün bu duyarlıkların, seçilen yerde önerilen mekan ile ve de ilettiği duyarlık ile neyi dönüştürebileceği ve bu bağlamda;
- mimarlığın “gücü”nü tartışmaya açıp yeni açılımlar, yeni yaklaşımlar ve bakış açıları getirmeleridir.

Katılımcıların fikirlerini mümkün olan en az metin kullanılarak iletmeleri beklenmektedir. Tasarım konsepti ve arkasındaki düşünce, sunuş paftasındaki kısa açıklamalar dışında ek bir proje raporu olmadan sunulmalıdır.

Yarışma dili İngilizcedir.

Yarışmayı Düzenleyen Kurum ve Jüri

Yarışma Tanalı Ailesi ile birlikte Ziya Tanalı inisiyatifi tarafından düzenlenmektedir. Ziya Tanalı inisiyatifi bununla sınırlı olmamak üzere aşağıdaki kişilerden oluşmaktadır.

Erhan Akça, Sait Onur Edeş, Ayşe Ece Onur, Alper Gündüz, Ozan Sarıkaya, Oya Kuyumcu, Faruk Şahin, İsben Önen, Babür Ülgüner, Aslı Sarıkaya, Şebnem Özdemir, Taner Aslan, Özlem Önen, Bora Tubay, Zeynep Yağmur, İlhan Kesmez, Gözdem Tubay, Berna Aslan, Zeynep Onur

Jüri Üyeleri (soyadı sırasına göre)

Asli Jüri Üyeleri

Kaya Arıkoğlu M. Arch. | NCARB, Emre Arolat M. Arch | Hon. FAIA | RIBA, Noah Bergman AIA | WELL AP | LEED AP | NCARB, Zeynep Onur Ph. D., Özlem Taşkın Önen M. Arch.

Danışman Jüri Üyesi

Kaan Tanalı PE

Yedek Jüri Üyeleri

Sait Onur Edeş Architect, Ozan Sarıkaya Architect

Raportörler

Alper Gündüz Architect, Rüya Öztürk Architect, Aslı Sarıkaya Architect

Yarışmaya Katılım Koşulları

Yarışmaya aşağıdaki şartlara uyan T.C. ve K.K.T.C. üniversitelerinde eğitim görmekte olan lisans öğrencisi durumundaki mimarlık öğrencileri katılabilirler:

- Jüri üyelerini ve raportörleri belirleyenler ve atayanlar arasında olmamak.
- Jüri üyeleri (danışman, asli, yedek) ve raportörlerle bunların 1. dereceden akrabaları, ortakları, yardımcıları ve çalışanları arasında olmamak.
- Jüri çalışmalarının herhangi bir bölümüne katılmamak.
- Yarışmayı açan Tanalı Ailesi ile birlikte Ziya Tanalı inisiyatifi içinde, yarışma ile ilgili herhangi bir işlemi hazırlamak, yürütmek, sonuçlandırmak ve onaylamakla görevli olmamak.
- Yarışmayı açan Tanalı Ailesi ile birlikte Ziya Tanalı inisiyatifi adına hareket eden danışmanlar ile bunların çalışanları arasında olmamak.

Yarışmaya katılmak için internet üzerinden www.homageziyatanali.org adresinden kayıt yaptırmak ve şartnameyi indirmek gereklidir. Grup olarak katılınılabilir. Grup olarak katılınması durumunda yukarıdaki şartları tüm grup üyeleri karşılamalıdır. Grup katılımlarında yalnız bir kişi kayıt yaptırması yeterlidir. Bir kişi birden fazla kayıt yaptırıp birden fazla öneri ile katılabilir.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın ilanı: 19 Eylül 2022
Son soru sorma tarihi: 15 Ekim 2022 (e-posta adresi: ztodulleri@gmail.com )
Yanıtların ilan tarihi: 18 Ekim 2022
Teslim tarihi: 9 Aralık 2022

Kayıt ücretsizdir.

Ödüller

1.lik ödülü: 1200 USD
2.lik ödülü: 1000 USD
3.lük ödülü: 800 USD

Ödülleri Tanalı ailesi belirlemiştir.

Şartname için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :