Salt’ta Dünya Mimarlık Günü

mimarizm.com / 27 Eylül 2022
Salt, bu yıl 3 Ekim Pazartesi günü kutlanacak Dünya Mimarlık Günü kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştiriyor.

Değirmendere Ahşap Heykel Müzesi, 2001, Salt Araştırma, Şevki Pekin Arşivi

Bilgi, kültür ve sanat üretimini desteklemek amacıyla Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nde Kalebodur desteğiyle anma, konuşma, söyleşi ve film gösteriminden oluşan bir kamu programı düzenliyor. Çalışmalarıyla Türkiye’de mimarlık ve tasarımın gelişimine katkı sunmuş uzmanların katılımıyla hazırlanan program, 3 Ekim Pazartesi günü 16.00 ile 19.30 saatleri arasında Salt Galata’da gerçekleştirilecek.

Etkinlik; İren Bıçakçı’nın, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi mimar Nişan Yaubyan’ın (1928-2022) arşivi, mesleki üretimleri ve mimarlığa yaklaşımına yakından bir bakış sunan konuşmasıyla başlayacak. Bıçakçı’nın sunumunu, Kerem Erginoğlu’nun Yıldız Salman moderatörlüğünde gerçekleşecek “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri” başlıklı konuşması izleyecek. Erginoğlu ile Salman Türkiye’de restorasyon, yeniden işlevlendirme ve dönüştürme projeleri odağında mimar-müellif ilişkilerini değerlendirecek ve “fikrî mülkiyet” kavramı üzerinde duracak.

Sakarya Hükümet Konağı, mimarlar Nişan Yaubyan, Harutyun Vaporciyan, Avyerinos Andonyadis, Enis Kortan, Salt Araştırma, Gültekin Çizgen Arşivi

Ardından Ömer Pekin, Hasan Çalışlar ve Orkun Dayıoğlu, mimar ve tasarımcı Şevki Pekin’in (1946-2020) üretimleri ve arşivi üzerine söyleşecek. Tuğçe Kaplan moderatörlüğündeki bu oturumda, Pekin’in Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde mimarlık eğitimine başladığı 1966 yılından 2019’a dek gerçekleştirdiği mimari proje ve tasarımları içeren Şevki Pekin Arşivi ile mesleki hayatı boyunca ortaya koyduğu mimari yaklaşım ele alınacak. Program, 1994 yılında Stewart Brand tarafından kaleme alınan ve 1997’de BBC tarafından 6 bölümlük bir diziye uyarlanan, yapıların insan-çevre etkileşimiyle birlikte nasıl dönüştüğünü irdeleyen How Buildings Learn? [Binalar Nasıl Öğrenir?] adlı belgeselin ilk bölümünün gösterimiyle sona erecek.

Cengiz Bektaş Evi, Salt Araştırma, Cengiz Bektaş Arşivi

3 Ekim 2022 Dünya Mimarlık Günü Programı

16.00-16.20 Anma: Nişan Yaubyan
Atölye II-III, Salt Galata
Konuşmacı: İren Bıçakçı

16.30-17.15 Konuşma: “Yenilemek/Dönüştürmek: Mimar-Müellif İlişkileri”
Atölye II-III, Salt Galata
Konuşmacı: Kerem Erginoğlu
Moderatör: Yıldız Salman

17.30-18.45 Söyleşi: “Şevki Pekin’in Mimari Üretimleri ve Arşivini Okumak”
Salt Araştırma, Salt Galata
Konuşmacılar: Ömer Pekin, Hasan Çalışlar, Orkun Dayıoğlu
Moderatör: Tuğçe Kaplan

19.00-19.30 Gösterim: How Buildings Learn? [Binalar Nasıl Öğrenir?] (1997)
1. Bölüm: Flow [Akış]
Atölye II-III, Salt Galata
Stewart Brand, 30 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için saltonline.org ile Salt’ın sosyal medya kanallarını ziyaret edebilirsiniz.

 

*

Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi

Salt Araştırma bünyesinde “Sanat”, “Mimarlık ve Tasarım”, “Kent, Toplum ve Ekonomi” alanlarında derlenen ve 2 milyonun üzerinde dijital belgeyi içeren arşivler archives.saltresearch.org adresinde öğrenci, araştırmacı ve meraklıların erişimine sunuluyor. Kalebodur’un desteğiyle Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne dâhil edilen koleksiyonlar, 20. yüzyıl Türkiye’sinde etkin uzmanlardan edinilmiş eskiz, çizim, yazışma, sözleşme, rapor, harita, fotoğraf, dia, ses kaydı ve video gibi 200 bini aşkın belgeyi bir araya getiriyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :