Şehri Adımlayan Hikâyeler

mimarizm.com / 01 Temmuz 2022
Esenler Belediyesi tarafından Turgut Cansever'e ithafen düzenlenen "Şehri Adımlayan Hikâyeler" Öykü Yarışması'na başvuru için son tarih 31 Ekim 2022.

Yaşadığımız şehri sahiplenmek, onu adımlayarak ve anılar biriktirerek mümkün. Mekanlar arasında bağlantı kurarak izlerimizi bıraktığımız hayatlar ise kaçırılmaması gereken hikâyelere sahne oluyor.

Biz de geleceğin yazarlarının keşfedilmesini sağlamak ve şehirli bilincini hatırlatmak amacıyla her yaştan hemşehrimizin şehir ve hayat denkleminde hem duygu, düşünce ve gözlemlerini aktarabileceği hem de yeteneklerini konuşturacağı bir yarışma düzenliyoruz.

Yarışmanın Konusu

Şehri, bir başına veya başkalarıyla gezinerek kendimize ait kılarız. Taşrada veya kırsalda, nerede olursa olsun bir mekânla bağlantı kurarak düşünmeye devam ederiz. Bir yeri benzerlik kurduğumuz başka bir yer ile düşünürüz ve geçmişi bir mekân parçasıyla hatırlarız. Sokak, köşe başı, köprü, pasaj, durak, koridor, labirent, kubbe, şadırvan, park, orman, kulübe, varoş, gecekondu, balkon, avlu, sofa, cami, kilise, gökdelen, mağara, hayvan barınağı ve kentsel dönüşüm gibi daha birçok kelime ile belirleriz metnin zamanını.

Mekânlar arası bağlantıların kurulduğu ve geçmiş ile geleceğin şehirciliği gölgesinde kentsel dönüşümün hikayesini bir de sizden duymak istiyoruz.

Yarışmaya katılım şartları:

Şehir ve hayatın buluştuğu hikayelerinizi oykuyarismasi@esenler.bel.tr adresine göndererek yarışmaya katılabilirsiniz.

- Yarışmaya katılımda bir yaş sınırı söz konusu değildir.

- Başvuru yapılan eserin, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Millî Eğitim Temel Kanuna uygun olarak, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde hazırlanmayan eserler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

- Yarışmaya başvurusu yapılan eserin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.

- Başvuru sahipleri en fazla bir eser ile yarışmaya katılacaklardır.

- Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

- Yarışmaya katılacak eserlerin telif haklarıyla ilgili olarak; 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında 21. Maddesinde tanımlanan “İşleme”, 22. Maddesinde tanımlanan “Çoğaltma”, 23. maddesinde tanımlanan “Yayma”, 24. maddesinde tanımlanan “Temsil” ve 25. maddesinde tanımlanan “İşaret, Ses ve/veya Görüntü Nakline Yarayan Vasıtalarla Umuma İletim” mali haklarını kullanma hususunda katılımcıların izni doğrultusunda Esenler Belediyesi’ne tam ruhsatla yetkilendirilmiş sayılacaktır. Bu yetkilendirme için ekli taahhütnamenin eser sahipleri tarafından doldurulması gerekmektedir.

- Yarışma kapsamında verilecek kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca üçüncü kişi, kurum vb. ile paylaşılmayacak, Esenler Belediyesi tarafından saklanacaktır.

- Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.

- Hikâye sahipleri, yarışmaya katılmakla hikâyelerinin yayınlanmasını kabul etmiş sayılırlar. Yayımlanan hikâyelere ayrıca telif ücreti ödenmez.

- Esenler Belediyesi uygun bulduğu eserleri kitaplaştırabilir. Kitapta yer alacak hikâyeler için -dereceye girmiş veya girmemiş fark etmeksizin- ayrıca telif ödenmez.

- Gönderilecek hikâyeler bilgisayarda Word sayfasına Times New Roman yazı karakteriyle 11 punto büyüklüğünde yazılacak, sayfa numarası verilecek ve en fazla 2000 kelime olacaktır. Bu sınırı aşan hikâyeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

- Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Esenler Belediyesi sorumlu değildir.

- Şartname kapsamı dışında kalan hususlar ve anlaşmazlıkların çözümünde takdir yetkisi, Esenler Belediyesi’ne aittir.

- Ödül töreni için dereceye giren eser sahipleri ile iletişime geçilip, zaman ve yer bilgisi verilecektir.

Yarışma Takvimi

Yarışma Başvuru Başlangıç Tarihi: 28 Haziran 2022
Yarışma Başvuru Bitiş Tarihi: 31 Ekim 2022
Yarışma Başvuruları Değerlendirme Tarihi: 1 – 30 Kasım 2022
Sonuç Açıklama Tarihi: 30 Kasım 2022

Jüri:

Abdullah Harmancı, Cihan Aktaş, Erhan Genç, Gülhan Tuba Çelik, Münire Danış, Necip Tosun

Ödüller:

Birinci: 30.000 TL
İkinci: 15.000 TL
Üçüncü: 10.000 TL
Mansiyon: 2.000 TL (3 adet)

Ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :