Sou Fujimoto İlkel Mimarlığı YEM'de Sorgulayacak

20 Kasım 2009
Sou Fujimoto İlkel Mimarlığı YEM'de Sorgulayacak Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), dünyanın önde gelen tasarımcı, mimarlar ve mühendislerini ilgilileri ile bir araya getirerek sektördeki mesleki iletişim ortamı kalitesinin yükseltmek ve dünya tasarım pratiği bileşenlerinin Türkiye'de de eş zamanlı olarak tartışılabileceği ortamlar yaratmak amacıyla dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor. Sou Fujimoto, Aralık ayında konferans vermek üzere Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda YEM'de olacak.

Teknolojik, ergonomik, estetik ve performanslı ürünleriyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran Siemens Ev Aletleri, mimarlık ve yapı kültürünün geliştirilmesine yönelik çalışmalarını yapı mühendisi Sou Fujimoto konferansına verdiği destek ile sürdürüyor. Sadece Türkiye'de değil, dünyada da ankastre ürünler pazarının lideri olan ve alanında öncü projelere her zaman destek veren Siemens Ev Aletleri, Yapı-Endüstri Merkezi işbirliğiyle dünyanın önde gelen tasarımcı ve mimarlarını, sektörün önde gelen aktörleri ile bir araya getirmeye önümüzdeki günlerde de devam edecek.

Tek ve basit bir fikrin dünyayı değiştireceğine inanan Sou Fujimoto, insanların da mağara veya ağaçlardaki konforlu yerleri yaşam alanı olarak belirleyen hayvanlar gibi dürtülere sahip olacakları, mekan ilişkilerinin oluşturduğu mimarlığı "İlkel Mimarlık" olarak tanımlıyor. Bir Albert Einstein hayranı olarak büyüyen Fujimoto, fizik ve mimarlığı birbirine yakın kavramlar olarak nitelendirirken, mimarlığın da ne tamamen doğal ne tamamen yapay olan ideal durumu aradığını ifade ediyor.

Sou Fujimoto hakkında

4 Ağustos 1971'de Japonya'nın kuzey bölgesindeki Hokkaido şehrinde doan Fujimoto, Tokyo Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden 1994 yılında mezun oldu ve 2000 yılında Tokyo'daki ofisini açtı. 2001'den beri Tokyo Fen Üniversitesi, 2004'ten beri Showa Wemen Üniversitesi ve 2007'den beri de Kyoto Üniversitesi'nde eğitmenlik yapıyor.

Japonya'daki yeni mimar kuşağın öne çıkan isimlerinden Fujimoto, kariyerinin ilk günlerinden bu yana kendine güvenli bağımsız bir tavrı benimsedi. Portfolyosunda tutarlı, olgun, tamamlanmış işler bulunan Fujimoto, Tokyo'daki "Tokyo Apartmanı", Chiba'da "House O", Hokkaido'da zihinsel özürlü çocuklar için davranış merkezi binası, 7/2 Evi, Noboribetsu küme evi, Kumamoto'da son ağaç ev, Gunma'da "T house"  gibi çalışmalara imza attı.

2007 yılında zihinsel özürlü çocuklar için davranış merkezi binası ile Kenneth F. Brown Mimarlık Tasarımı Ödülleri'nden Mansiyon kazandı. 2006 yılında zihinsel özürlü çocuklar için davranış merkezi binası ile AR Ödülleri'nde Büyük Ödül'e, 7/2 Evi ile Teşvik Ödülü'ne layık görüldü. 2006 yılında Tokyo Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Odası'nın Ev Yarışması'nda Altın Ödül ile onurlandırıldı. 2006 yılında, Kumamoto'nun Ağaç Ev Yarışması'nda birinci oldu.  Fujimoto 2008 yılında Barcelona'da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali'nde "Final Wooden House" ile Konut Kategorisi Birinciliğini aldı.

Ayrıca Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı tarafından düzenlenen Archiprix 2009 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Yarışması Jüri Üyesi de olan Fujimoto, 05
Aralık 2009
tarihinde Ankara Çağdaş Sanatlar Galerisi'nde düzenlenecek ödül törenine katılarak Ankara'da da bir konferans verecek.

Program:


18.30 – 19.00 Kayıt
19.00 – 20.00 "İlkel Gelecek" Konferansı
Sınırlı kontenjan nedeni ile simultane olarak İngilizce'den Türkçe'ye çevrilecek olan konferansa katılmak için kayıt yaptırmanın gerekli olduğu bildiriliyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :