2009 Mies van der Rohe Finalistleri Belli Oldu

mimarizm.com / 11 Şubat 2009
Geçtiğimiz aylarda adayları açıklanan Mies van der Rohe Ödülü'nde finalistler belirlendi. Aralarında Türk mimarların da bulunduğu aday listesinden sıyrılarak finale taşınan projeler, seçici kurulun değerlendirilmesine sunulacak ve Mayıs ayında ödülün bu yılki sahibi kesinleşecek.

Avrupa Komisyonu ve İspanya merkezli Mies van der Rohe Vakfı tarafından ortaklaşa verilen Mies van der Rohe Ödülü, Avrupa'nın en yüksek meblağlı mimarlık ödülleri programı olma özelliğini taşıyor. Programın bu yılki finalist listesi ise beş ayrı yüksek prestijli mimarlık ürününü kapsıyor. Tam liste şöyle:


Barselona'daki "Kütüphane, Yaşlılar Merkezi ve Şehir Bloğu Merkez Bölgesi" projesi ile İspanyol RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes .


Strasburg'da konumlanan Zenith Müzik Merkezi ile Massimiliano Fuksas .


Fransa, Nice'ten Nice Tramvayı ile Atelier Marc Barani .


2008 WAF Ödülü'nün sahibi Grafton Architects 'in Luigi Bocconi Üniversitesi ek yapısı finale çıkan diğer bir proje.


Son olarak Norveç Opera ve Bale Binası ile genç ve umut vaadeden Nordik mimarlık pratiği Snøhetta .

1987 yılında faaliyete geçen ve sahibine 60 bin Euro değerinde para ödülü kazandıran Mies van der Rohe Ödülü, ‘Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü' olarak da biliniyor. Mimarlık alanında mükemmelliği tanımak ve takdir etmek üzere gerçekleştirilen ödül programı, aynı zamanda Avrupalı profesyonellerin yeni fikir ve teknolojilerin geliştirilmesi için teşvik edilmesini öngörüyor. Bu sene 11'incisi gerçekleştirilecek ve ‘Umut Vaadeden Mimar Özel Mansiyonu' adı altında 20 bin Euro'luk ikinci bir ödülün de verileceği programda, bu sayede pratiğe yeni adım atanların cesaretlendirilmesi amaçlanıyor.

Sonuçları Mayıs ayında duyurulacak olan organizasyon ödül sahibini, kendi yapısında basına duyurarak onurlandıracak. Ödül töreni ise Barselona'da Mies van der Rohe Pavyonu'nda gerçekleştirilecek.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :