2011 Mies van der Rohe Finalistleri Açıklandı

bustler.net / 23 Mart 2011

2011 Mies van der Rohe Ödülü finalistleri belli oldu. Programda finale kalan altı mimarlık pratiği, diğer uluslararası ödül programlarından da başarıyla dönen isimlerden oluşuyor. Ödül töreni, 20 Haziran'da Barselona'daki Mies van der Rohe Pavyonu'nda gerçekleşecek. 

Avrupa Komisyonu ile Mies van der Rohe Vakfı tarafından düzenlenen ve bu yıl, 33 Avrupa ülkesinden 343 projenin başvurduğu ödül programında finale kalan altı proje dün (22 Mart 2011) açıklandı.

Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Kültür, Çokdillilik ve Gençlik'ten sorumlu üyesi Androulla Vassiliou, sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede; "Finalistlerimiz iki ortak özelliğe sahip: Avrupalılar ve dünyanın en öngörülü mimarları arasında yer alıyorlar. Mimarların yeteneklerini taçlandıran bu AB Ödülü, yaratıcı endüstrilerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel değerini de gözler önüne seriyor" dedi.

2011 Mies van der Rohe Ödülü finalistleri şöyle sıralanıyor:

"Acropolis Museum" (Atina), Bernard Tschumi Architects / Bernard Tschumi

Foto: Christian Richters


"Groot Klimmendaal Rehabilitasyon Merkezi" (Arnhem), Architectenbureau Koen van Velsen / Koen van Velsen

Foto: Rob´t Hart Fotografie
 

"Neues Museum" (Berlin), David Chipperfield Architects / David Chipperfield

Foto: Jörg von Bruchhausen
 

"Bronks Gençlik Tiyatrosu" (Brüksel), MDMA – Martine De Maeseneer Architecten / Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande

Foto: Filip Dujardin
 

"MAXXI: XXI. Yüzyıl Sanatları Müzesi" (Roma), Zaha Hadid Architects / Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana

Foto: Iwan Baan
 

"Danimarka Radyosu Konser Salonu" (Kopenhag), Ateliers Jean Nouvel / Jean Nouvel

Foto: Philippe Ruault

Ödülün bu seneki jürisi; Mohsen Mostafavi (Jüri başkanı; Harvard Üniversitesi Tasarım Okulu Dekanı), Ole Bouman (Hollanda Mimarlık Enstitüsü Başkanı), Yvonne Farrell (Grafton Architects), Annette Gigon (Gigon/Guyer), Anne Lacaton (Lacaton& Vassal Architectes), Tarald Lundevall (SNØHETTA), Pei Zhu ve Lluís Hortet (Jüri sekreteri; Mies van der Rohe Vakfı Başkanı)'ten oluşuyordu.

Türkiye'den 12 ofis başvurdu

Bu yıl Türkiye'den Avanos 5D projesi ile Ayşe Defne Önen Mimarlık; ODTÜ MODSIM Modelleme ve Simülasyon Merkezi ve Ankara Arena Çok Amaçlı Spor Salonu Projeleri ile Yazgan Mimarlık, Yalıkavak Butik Otel Projesi ile Trafo Mimarlar; Kentpark Alışveriş Merkezi Projesi ile Öncüoğlu Mimarlık; Abdi İbrahim Tower ile Dante O. Benini&Partners Architects; Folkart Narlıdere Konutları ile Emre Arolat Mimarlık; Turkcell Teknoloji Ar-Ge binası ile Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık; Borusan Konser ve Sanat Evi ve Beşiktaş Balık Pazarı ile Gökhan Avcıoğlu; SSM Konser Salonu ile Nevzat Sayın Mimarlık; Çandarlıda Çiftlik Yapısı ile Şevki Pekin Mimarlık; Print Center projesi ile Tanju Özelgin Mimarlık; Yapı Kredi Bankacılık Akademisi ile Teğet Mimarlık aday gösterilmişti.

Mies van der Rohe Ödülü hakkında

1987 yılında faaliyete geçen ve sahibine 60 bin Euro değerinde para ödülü kazandıran Mies van der Rohe Ödülü, ‘Avrupa Birliği Çağdaş Mimarlık Ödülü' olarak da biliniyor. Mimarlık alanında mükemmelliği tanımak ve takdir etmek üzere iki yılda bir gerçekleştirilen ödül programı, aynı zamanda Avrupalı profesyonellerin yeni fikir ve teknolojilerin geliştirilmesi için teşvik edilmesini öngörüyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :