EDDA Mimarlık

Nurullah Kaya / 28 Haziran 2019
EDDA Mimarlık Kurucusu Eda Tahmaz ile Bağdat Caddesi'ndeki ofisinde bir araya gelerek, Türkiye’deki “mimarlık eğitimi” ve “iç mimarlık pratiğinin gelişim alanları” gibi günümüzün sıkça tartışılan konuları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Yıldız Teknik Üniversitesi Restorasyon Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan EDDA Mimarlık Kurucusu Eda Tahmaz, mezuniyetinin ardından yaklaşık 3 ila 4 yıl boyunca İstanbul’un en iyi ofislerinden birinde, kendi alanı üzerine çalışmış. Aslında biraz da tesadüfen girdiği Restorasyon Bölümü’ne sonradan hayran olmuş Tahmaz. Fazlasıyla detaya sahip, malzeme konusunda bilgi gerektiren bir dal olan restorasyonu ve mesleği çok sevmiş sevmesine ama ikinci bir üniversite okumaya karar vererek iç mimarlık alanında uzmanlaşmak istemiş. Eda Tahmaz, kendi isteğiyle girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü’nde okurken bir yandan da çalışma hayatını devam ettirmeyi ihmal etmemiş. 

EDDA Mimarlık markası altında yaklaşık 11 yıldır birbirinden renkli ve özgün mekânlara imza atan iç mimarın eğitim hikâyesi ise bununla bitmiyor: Tahmaz, İç Mimarlık Bölümü’nden mezun olur olmaz Amerika’ya giderek UIC’den (University of Illinois at Chicago) endüstri tasarım konusunda dersler alıyor ve bir süre orada çalışıyor. 

İç mimarlık kariyeri aslında tam olarak 2000 yılında İstanbul’a dönmesi ve sonrasında bir arkadaşıyla ortak olarak kurdukları ofisle hız kazanıyor. Uzun yılların deneyimiyle birlikte 2008 yılında kendi ofisi EDDA Mimarlık’ı kuruyor Tahmaz.  

İşte EDDA Mimarlık Kurucusu Eda Tahmaz ile ofisin tasarım felsefesi, Türkiye’deki mimarlık eğitimi ve iç mimarlık pratiğinin gelişim alanları üzerine yaptığımız sohbetin satırbaşları...


Eda Tahmaz ile...
EDDA Mimarlık Ekibi ile...
Künye
Ofis Adı:
EDDA Mimarlık
Sahibi:
Eda Tahmaz
Telefon:
0216 361 48 35 - 0216 361 48 53
Web:
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :