Çırakoğlu Mimarlık & SO?

E. Seda KAYIM / 01 Ağustos 2009
Çırakoğlu Mimarlık & SO?

"Çırakoğlu Mimarlık" ismi ile tamamen tesadüfen karşılaşıyoruz. Her zamanki mimarlık merakı ile sitelerini kurcalarken ilk dikkatimizi çeken ise, ne kadar da başarılı bir tasarıma sahip olduğu oluyor. Bu keyifli sitede dolaşırken ise, sergilenen işlerin arkasında isimleri merak ediyoruz. İki genç isme, Oral Göktaş ve Sevince Bayrak'a –bir dönemin mimarlık lisans düzeyinde "yerel şöhret"leriydiler- rastlayınca, elbette gözlerimiz parlıyor. Ama o da ne? Onların adı altındaki başka bir linkten ‘hoop' bir diğer siteye sıçrıyoruz. Cehaletten midir, yoksa gerçekten Göktaş ve Bayrak'ın da belirttiği gibi "sıkça karşılaşılan bir yanlış anlaşılma" mıdır bilinmez, "SO?" (Sevince ve Oral'ın baş harflerinden, Bayrak'ın kardeşi tarafından "uydurulmuş" bir lakap) adlı bu genç pratiğin ismini "Soonline" olarak, aradaki tireyi bulamamanın hüsranı ile zihinlerimize kazıyoruz.

Çırakoğlu Mimarlık ve SO?'yu bir araya getiren, Alişan Çırakoğlu, Sevince Bayrak ve Oral Göktaş'ın yıllar öncesine dayanan tanışıklıkları oluyor. 2001'den bu yana faaliyette olan Çırakoğlu Mimarlık'ta hem büronun projelerine el atan hem de kişisel çalışmaları ile uğraşan Bayrak ve Göktaş'ın "SO?"su ise çok taze; henüz birkaç aydan beri faaliyette olan resmi bir ofis. Ancak bu, hem Bayrak ile Göktaş'ın hem de ikilinin Alişan Çırakoğlu ile yıllardan beri süren iş ve iş dışı ortaklıklarının olağan ve planlanmamış bir sonucu.Karaköy Necatibey Sokak üzerinde konumlanan eski bir binanın ikinci katında çalışan ve yarışmalara hazırlanan üç genç mimar ile, bu 5-5,5 metre tavan yüksekliğine sahip etkileyici mekanda bir araya geliyoruz. Onlar için meslekte henüz oturmamış taşlar olduğundan mı bilinmez, zaman zaman tutuklar. Söyleyecekleri, yapacakları çok şey olduğu her hallerinden belli iken, kendilerini anlatmakta ya da olağanlaştırdıkları kararlarının dinamiklerini dillendirmekte sanki biraz zorlanıyorlar. Örneğin neden halihazırda resmi "Çırakoğlu Mimarlık" adı altında bir ortaklık kurmadıklarını tam olarak da anlayamıyoruz. Akıllara ilk gelen, egosu yüksek bir meslek alanı addedilen mimarlığın çağrıştırdıkları, yani "Çırakoğlu" soyadı altında birleşmenin kendileri için handikap yaratabileceği oluyor. Zaten onlar da bunun "anlatılması zor ve pek de planlı, programlı olmayan bir karar olduğunu" dile getiriyorlar. Öte yandan böylesine potansiyel vadeden bir aşamada finansman ve tanınmışlık güdümlü bir seyir izlememeleri, Çırakoğlu'nun şu çok anlamlı cümlesindeki vurguyu hatırlatıyor: "İyi mimarlık yaptığımız sürece para kazanabileceğimize inanıyoruz."

Hemen her köşesi uğraşılarak, zaman ve enerji ayrılarak tasarlandığı ve uygulandığı belli olan ofislerinde, gerçekleştirilecek daha pek çok planı var Çırakoğlu Mimarlık ve SO?'nun… Şimdilik muğlak birer hedef olan bu planlar ise, ama gelecekte yeni fırsatlar sunacak alternatifler halini alacak gibi gözüküyor. Çırakoğlu Mimarlık ve SO?, geçişken ve esnek kurgusu içinde yalnızca iyi mimarlıklar üretmeyi hedefliyor.


Bir Mekan, İki Pratik, Üç Kişi
Alişan, Oral ve Sevince İle "Mezun Olunca Ne Yapmalı, Ne Yapılabilir?" Üzerine
Yarışma "Bağımlısı" Mimarlar, Yarışmaları Değerlendiriyor...
Bir Ofis Mekanının Diğer "Müdavim"leri
Künye
Ofis Adı:
Çırakoğlu Mimarlık & SO?
Sahibi:
Alişan Çırakoğlu - Oral Göktaş, Sevince Bayrak
Telefon:
(212) 252 82 41
Faks:
(212) 251 18 81
Web:
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :