Vodafone Red Academy

mimarizm.com / 24 Aralık 2015
Hedeflenen genç kullanıcı profiline yönelik olarak projede dinamik ancak kurumsal bir tasarım yaklaşımı benimsenmiştir. Bu çerçevede gerek malzeme seçimleri, gerekse renk tercihleri konsepti şekillendirmiştir.

8 katta toplam 550 m2 alana sahip Vodafone Red Academy, mimaristudio ekibinin içmimari tasarım ve proje çalışmaları sonrasında yaşama geçmiş bir kurumsal eğitim merkezidir.

Öncesinde bir giyim perakende zinciri olarak kullanılan binanın kompakt yapıdaki her katı akademi programı dahilinde içinde farklı işlevleri barındıracak biçimde planlanmıştır. Özellikle hedeflenen genç kullanıcı profiline yönelik olarak katlarda dinamik ancak kurumsal bir tasarım yaklaşımı benimsenmiştir. Bu çerçevede gerek malzeme seçimleri, gerekse renk tercihleri konsepti biçimlendirmiştir.

Binanın kullanım programına göre katlarda karşılama, kütüphane, seminer, bilgisayarlı eğitim, toplantı, eğitim, çalışma ve ağırlama işlevleri kurgulanmıştır. Bu kurguya uygun her kat kullanım amacına göre planlanmış; malzeme seçimleri, renk ve doku tercihleri yapılmıştır. Örneğin, kütüphane katında davetkâr bir karşılama alanı düşünülürken, ağırlama katında ise kurumsal bir çizgi öngörülmüştür. Eğitim, seminer, toplantı ve çalışma alanlarında ise katların kullanım amacı, kullanıcı profili ve kullanıcı sayısı ile doğru orantılı olarak renkli ve hareketli bir tasarım yaklaşımı benimsenmiştir. Bu yaklaşım, katların kompakt yapısını daha eğlenceli ve içinde uzun zaman geçirilebilir bir mekâna dönüştürmüştür.

Kat planlarındaki düzensiz yapı, planlama aşamasında simetri kaygısı ile yeniden düzenlenmiştir. Her kat planı birbiriyle aynı kurgu temelinde ele alınmıştır. Bu çıkış noktası ile, işlevleri ne olursa olsun katlara aynı noktadan, mekân merkezine açılacak biçimde girişler sağlanmış, ama kullanım amacına göre iç mekân planlaması ve tasarımları farklı yorumlanmıştır. Kat hollerinde de benzer ilkeden hareketle, mutfak, vestiyer, WC, teknik hacimler gibi servis alanları aynı düşey eksen üzerinde planlanmıştır.

Binaya gelen kullanıcılar, mekânlardaki döşeme kaplama tercihlerinden, duvar ve tavanlarda yapılan farklı uygulamalara, mobilya tasarım ve seçimlerinden, katların aydınlatma konseptine kadar, katların birbirinden bağımsız yapısını rahatlıkla algılamaktadır. Ortak kullanım alanı zeminlerinde porselen seramik kullanılırken, ağırlama katında lamine parkenin sıcaklığı tercih edilmiştir. Öteki bütün katlarda ise gerek akustik, gerekse katların kullanım çeşitliliği ile uyumu açısından farklı renk ve modelde karo halı seçilmiştir. Duvar ve tavanların boya renklerinde yapılan farklılıklar, çeşitli renkte tasarlanmış alüminyum profiller ve görsel giydirmeler mekân iç kabuğuna hareketlilik kazandırmıştır.

Binanın aydınlatma tasarımı da genel mekân tasarımları ile birlikte, konseptin bir devamı olarak mimaristudio ekibi tarafından şekillendirilmiştir. Katların farklı tasarımları ve kullanım amaçlarına uygun, mekâna özel planlama ve seçimler yapılmıştır. Binanın tamamında LED teknolojisi tercih edilmiştir. Bütün alanların bağımsız aydınlık düzeyleri hesaplanmış, aydınlatma kurgusunu oluşturan ve genel aydınlatmayı sağlayan armatürlerin yanında, belirli alanlar dekoratif ürünlerle desteklenmiştir.

Mekânların içmimari tasarımlarında mimaristudio öteki projelerinde olduğu gibi grafik ve görsel çalışmalara da yer vermiştir. Katların kimliklerini güçlendiren bu çalışmalarda mimaristudio ekibinin fikirleri Future-ist firmasının kreatif çalışmaları ile vücut bulmuştur. Bu işbirliği ile firmanın kurumsal kimliği ve binanın kullanım hedefi ile uyumlu, hareketli, dinamik ve eğlenceli çeşitli görsel çalışmalar ortaya konulmuştur. Gerek sloganlar, gerekse grafik ve görsel çalışmalarla katların genç profili öne çıkartılmıştır.

Proje, tasarım yaklaşımı, yarattığı farklı alternatifli kullanım olanakları ile hedefine uygun ve işverenin uluslararası kimliği ile uyumlu bir çalışma olarak tamamlanmıştır.

*Bu proje YAPI Dergisi'nin 409. sayısında yayımlanmıştır.


Vodafone Red Academy - Resim Galerisi

İlgili İçerikler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :