Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi

mimarizm.com / 06 Nisan 2015
Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi'nin tasarımını üstlenen mimaristudio, firmanın kurumsal yüzünü yansıtan, teknolojik ve inovatif bir mekân yaratmayı hedefledi.


Ağırlama düzeni

Turkcell kurumsal müşterilerine ürün, servis ve çözümlerin tanıtılması ve deneyimlenmesinin yanı sıra, sektörel etkinlikler ve basın toplantılarının da düzenlenebileceği çokamaçlı bir mekân yaratmak amacıyla açılan tasarım yarışmasında görevi mimaristudio üstlendi. Levent Ofis binası içinde 350 m2 alana sahip Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi, mimaristudio ekibi tarafından teknolojik ve inovatif bir mekân olarak tasarlandı.


Karşılama bankosu

Karşılama-ağırlama, toplantı ve deneyimleme olarak üç ana bölümden oluşan merkezin tasarımında Turkcell'in güncel ihtiyaçları, geçmiş tecrübeleri ve gelecek vizyonuna yönelik yönlendirmelerini kreatif yaklaşımları ile birleştiren mimaristudio ekibi, firmanın kurumsal yüzünü yansıtan, teknolojik ve inovatif bir mekan yaratmayı hedefledi. İlk bölüm olan ağırlama alanında çokamaçlı kullanıma uygun olarak tasarlanan farklı mobilyalar esnek kullanım olanakları sağlarken ses altyapılı videowall teknolojisi de mekân içerisinde her türlü değişikliği destekleyecek şekilde kullanıldı.


Deneyimleme alanı

Merkezin asıl kullanım bölümü olan deneyimleme alanına bir teknoloji tünelinin içinden geçilerek ulaşıldığını ve alandaki teknoloji duvarı ile ziyaretçilere farklı görsel sunumların yapılması imkânının tanındığını belirten mimar ve yüksek endüstri ürünleri tasarımcısı Ayça Akkaya Kul, merkezle ilgili diğer ayrıntıları da paylaştı:

"Özellikle deneyimleme alanı için tercih ettiğimiz iç mekân yaklaşımı ile mekânı geri planda tutarak sergilenen ürün ve çözümlerin ön plana çıkmasını sağladık. Kullandığımız renk ve malzemelerle üretilen tüm mobilyaları bu amaca yönelik olarak tasarladık. Örneğin araç takip sistemi sunumu ve deneyimlemesi için ayrılan alanı, kullanıcının bir aracın içindeymiş algısını yaratacak şekilde kurguladık. Bunun yanında mobil servislerden farklı modem seçeneklerine, tekil kullanıcılı ürünlerden, akıllı bulut servisine kadar tüm kurumsal ürün ve hizmetlerin deneyimlenebildiği bölümler ile birlikte, bulut servisleri ile ilgili alan, kurulan videowall ile canlı olarak bilgi işlem merkezine bağlanılabilme imkânını da sağlıyor. Tasarımın önemli bir parçası olan aydınlatmayı da mekân içindeki bölümlerin ihtiyaçları ve mimari beklentilerine göre tasarlayarak genelinde endirekt aydınlatma yaklaşımını tercih ederek led teknolojisini kullandık."


                                                Seminer düzeni


Toplantı düzeni


Toplantı odası

Mekânın ses ve görüntü altyapısının en önemli hususlardan biri olduğuna dikkat çekerek videowall teknolojisinin farklı noktalarda farklı kullanım amaçlarına uygun olarak kurgulandığını belirten Kul'un, gerçekleştirilen bu projeyle ilgili genel görüşlerini ise şöyle:

"Birçok başarılı kurumsal proje ve uygulamayı hayata geçiren mimaristudio ekibi olarak Turkcell Kurumsal Müşteri Deneyim Merkezi'nin oluşturulmasında tasarımlarımızla varolduğumuz için çok memnunuz. Hem mimari çizgisi, hem de teknolojik yönü ile Turkcell'in lider kimliğini ve yenilikçi vizyonunu yansıtan, müşterilerine sunduğu alternatif kullanım şekilleri ile de farklılık yaratan bir mekân oluşturmuş olduk."


Teknoloji tüneli

mimaristudio hakkında:

Ayça Akkaya Kul, 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı' ında lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

Önder Kul, 1997 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü'nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Ana Bilim Dalı, Yapı Bölümü'nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

İstanbul'un önde gelen tasarım ofislerinde çeşitli mimari ve iç mimari projelerde görev alan ikili 2006 yılında mimaristudio çatısı altında serbest mimarlık ve iç mimarlık çalışmalarına başlamıştır. Ana gayesi özgün, yenilikçi, çağdaş ve kaliteli hizmet sunmak olan mimaristudio, mimari ve iç mimari tasarım, proje ve uygulama çalışmalarının yanında, projeye özel ürün tasarımları da yapan bir tasarım ofisidir.

Belli başlı kurumsal proje ve uygulama çalışmaları arasında; Ulker Sports Arena içinde yer alan Turkcell Lounge, Turkmenistan Awaza Uluslararası Kongre Merkezi, Vodafone Red Academy, Polimeks İnşaat Aşkabat İdari Binası, Philip Morris Seyahat Perakende Satış A.Ş. İstanbul Ofisi, Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. İstanbul ve Ankara Satış Ofisleri, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Levent ve Ümraniye Ofisleri yer almaktadır.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :