Seba Royal Konakları, MM Evi

mimarizm.com / 30 Ocak 2024
Salt Mimarlık ve Tasarım'ın, İstinye İstanbul’da bulunan MM Evi projesinde, temel yapı elemanlarına dokunmadan, tüm mekanlar baştan kurgulanmış.

Salt Mimarlık ve Tasarım ekibi, Seba Royal Konakları, MM Evi pojesini anlatıyor:

İstinye İstanbul’da bulunan MM Evi bir konut projesi olup iki kattan oluşuyor. Projede temel yapı elemanlarına dokunmadan, tüm mekanlar baştan kurgulandı. Giriş kat; ortak kullanım alanları olup salon, mutfak ve misafir tuvaleti gibi mekanları barındırıyor. Birinci kat ise özel yaşam alanlarını kapsayan dört bağımsız mekandan oluşuyor.

MM Evi, kullanıcının talepleri doğrultusunda yaşam senaryolarını Salt’ın özgün çizgisi ile yeniden yorumlandı. Yeni yaşam senaryoları, projenin özgünlüğünü artırarak kullanıcı odaklı deneyim sunmamıza olanak sağladı. Salt tarafından tasarlanan ve tüm mobilyaları özel olarak üretilen iki çocuk odasını, proje sahibinin istediği üzerine MM evine yeniden kurgulanarak uygulandı.

Duvarlarda; dekoratif boya, duvar kağıdı, lake ahşap panel, doğal ahşap kaplama ve mermer katmanları, özenle düzenlenmiş bir kompozisyonda bir araya geliyor. Nüanslı renk paleti, çeşitli dokularla kompozisyonlanarak, gizli led aydınlatmalarla desteklenerek sergilendi. Kullanılan malzemeler hem mobilya seçimleri, hem de yüzeylerde farklı şekilde işlenerek projenin karakterini oluşturdu.

Salt tarafından, kullanıcının talebiyle paralel, projeye özgün “dolaylı (indirect)” farklı aydınlatma tipolojileri kurgulandı. Estetik açıdan güçlü olan bu aydınlatma elemanları, kullanılmadıkları zaman da mekânı tamamlayan dekoratif objeler olarak düşünüldü.

Salon içinde yemek alanı, hem konforlu hem de “rahat (cozy)” olarak tanımlayabildiğimiz ve uzun saatler keyifli vakit geçirilebilecek bir bar alanı olarak tasarlandı. Tasarımın temel tonlarını oluşturan antrasit ve venge renklerinin tercih edildiği yaşam alanlarında, zemin mermeri olarak ‘Arabescato Venüs’ tercih edildi. Bu yoğun damarlı açık renk taş, koyu bir tasarım içinde kendini ön plana çıkardı.

Mutfak zemininde tercih edilen açık renk mermer ile mekanın daha geniş ve ferah görünmesini amaçlandı. Günlük yaşamda yoğun kullanılan mutfağın hem işlevsel hem de estetik açıdan güçlü bir alan olması hedeflendi. Mutfağa entegre olan kış bahçesi, kullanıcılar için alternatif yaşam alanı olarak kurgulandı. Vurucu bir tasarıma sahip vitray cam sarkıt aydınlatma, kare formundaki mutfağın merkezinde bulunan adaya göre konumlandırıldı.

Birinci kat, daha önce Salt tarafından tasarlanmış ve uygulanmış olan iki çocuk odasının, kullanıcının talebi üzerine MM evinde yeniden düzenlenmesiyle birlikte, aynı katta bulunan ebeveyn odasından oluşmaktadır. Ebeveyn yatak odasında, yatak başlığı bütünsel bir perspektifle ele alındı; konkav bir tasarımla şekillendirilmiş yatak başlığı, komodin ve yatak arkası duvar kaplamasıyla birlikte düşünüldü. Salondaki çok katmanlı duvar çalışması, aynı tasarım anlayışıyla ebeveyn odasına da entegre edildi.

1. Kat Planı

Zemin Kat Planı


Salt, Seba MM Evi - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :