Emirgan Evi

mimarizm.com / 24 Ocak 2022
Emirgan Evi projesinde üç ana mekan tasarlayan SALT Mimarlık ve Tasarım ekibi, kullanıcı isteklerini, kendi çizgileriyle yorumlayarak mekanları ortaya çıkarmış.

Emirgan Evi'nin iç mimari ve sabit mobilyalarının tasarımını üstlenen SALT Mimarlık ve Tasarım ekibi projeyi anlatıyor:

Emirgan, İstinye’de bulunan müstakil ev içinde üç ana mekan tasarlandı. Genç odası, genç banyosu ve çocuk odasını kapsayan projenin tasarım ve uygulamasını gerçekleştirdik.

Çocukların hem güncel dönemlerinde hem de yetişkinlik döneminde kullanabilecekleri ferah ve konforlu mekanlar tasarlandı. Herkesin çoğunlukla evinde vakit geçirdiği pandemi döneminde, çocukların odaları ile olan ilişkilerini güçlendirebilecek yönde, yaşam alışkanlıklarına uygun, aynı zamanda mekanların estetik açıdan ve kullanım anlamında çocuklar için motive edici olmasına özen gösterildi. 

Genç odası; giyinme alanı, yaşam alanı (çalışma-dinlenme) ve yatak alanı olarak üç alandan oluşuyor. Alanlar birbirine, kemerli geçişlerle bağlandı bu sayede akışkan ve ferah bir kompozisyon yaratıldı. Detaylı işlenmiş birden fazla katmanların oluşturduğu bütüncül yüzeyler, ışık detayları ile tamamlandı. Açık tonlardaki renk paleti, güçlü ahşap detaylar ile birleşerek zamansız ürünler ortaya çıkardı. 

Genç banyosu, tekdüzelikten çıkarılıp kullanıcının isteklerine göre kişiselleştirilip yaşayan, karakteristik bir mekan olarak kurgulandı. Renkli, yalın ve net bir alan haline dönüştü. 

Çocuk odası, çok aydınlık olmamasına rağmen açık tonlarda kullanılan renkler ve ergonomik tasarlanan mobilyalar ile iç açıcı ve modern bir mekan tasarlandı.Kullanıcı isteklerini, Salt’ın çizgisi ile yorumladığımız mekanlar ortaya çıktı. Sabit mobilyaların tamamı Salt tarafından tasarlanıp, projeye özel olarak üretildi. Genel olarak mekan algısı, dingin renkler ve eğlenceli katmanlar üzerine kurgulandı. Farklı malzemeler ile farklı katmanlar oluşturularak yüzeyler derinlikli ve hareketli hale getirildi. Renk seçiminde, ferah ve sakin renkler seçildi ve bununla birlikte birçok bileşen kullanılarak tekdüzelikten uzaklaşıldı. 

Plan


Emirgan Evi - Fotoğraflar - Resim Galerisi

Emirgan Evi - Çizimler - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :