Bebe İçli Köfte

mimarizm.com / 28 Eylül 2023
Geleneksel kimliğini çağdaş bir kurgu ile mekana yansıtan Bebe İçli Köfte'nin tasarımı İpek Baycan Architects'e ait.

Bebe İçli Köfte geleneksel Elazığ içli köfte üretimini güncel sunumlar eşliğinde son kullanıcıya ulaştıran özgün bir restoran olma kimliği ile yeni mekanına kavuşurken bu kurgusunu da yansıtan bir tasarım ile şekillenmiştir. Geleneksel kimliğini çağdaş bir kurgu ile mekana yansıtan tasarım, mekanın potansiyelini en verimli şekilde kullanan bir restoran ortaya koymuştur. Tasarımda seçilen malzeme dokuları ve renk tonları da bu kimliği destekleyerek ortaya özgün bir mekan çıkartmayı hedefler. Terrazzo zeminin oturma alanlarını tanımlaması ve kontrastında yer alan sirkülasyon rotasının gri ve tarafsız bir mikrobeton ile hayat bulması net bir ayrışmayı beraberinde getirir.

Yaklaşık 75 metrekarelik alanda mutfak, bulaşıkhane ve servisler barındıran restoranda aynı zamanda ürünlerin sunulduğu soğuk dolaplar özenle sergilenmiş; restoranın beklentisine uygun sayıda masa sayısı kurgulanmıştır. Kapalı teras ve iç mekan, sirkülasyon alanının akışkanlığı ile bütünleştirilerek geniş bir oturum alanı sunar. Bu planlama sayesinde genişletilmiş perspektiflere kavuşan mekan ziyaretçilerine konforlu bir yeme içme deneyimi sunar. Mutfak bölümü, servis barının arkasında yer alırken yarı geçirgen pencereler ile kamusal alandan algılanmakta ve dolaylı gün ışığı almaktadır. Bulaşıkhane, kasa ve ıslak hacim mekanın arka tarafında optimum ölçülerde planlanmıştır. Servisi kolaylaştıracak şekilde konumlandırılan servant alanı personel için uygun konforu sağlarken işleyişi kolaylaştırmayı hedefler.

Terra rosa ve tatlı gri tonların buluştuğu mekanda duvarlar dekoratif sıva ile bezenmiş, duvarların zeminle olan bu sürekliliği mekanı olduğundan daha geniş algılatmıştır. Ahşabın sıcak tonlarının gri doğal taş mermer masalar ile birlikteliği mekana tutarlı bir his vermektedir. Servis bankosunda kullanılan ahşabın geleneksel-güncel bir dilde kendini göstermesi; tasarımında kullanılan dokulu seramiğin dili ile de ana kurguya katkı sağlar.


Bebe İçli Köfte - Resim Galerisi

Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :