İpek Baycan Architects

Aslıhan A. Erkmen / 27 Mayıs 2022
Farklı yapı tipolojilerinde ve ölçeklerde birçok projeye imza atan İpek Baycan Architects Kurucusu İpek Baycan Magriso Çat Kapı konuğumuz oldu.

Çat Kapı röportajları çevrim içi olarak devam ediyor. 24 Mayıs Salı günü gerçekleşen yayının konuğu İpek Baycan Architects Kurucusu İpek Baycan oldu.

2021 yılından itibaren kendi pratiğini sürdüren İpek Baycan; ulusal ve uluslararası arenada farklı ölçekte ve tipolojide pek çok projeyi hayata geçirdi. Tasarımı; koşullar, alışılagelmiş sistemler ve çevreyi iyileştirmek için bir araç olarak gören İpek Baycan Architects, koşulları yeniden yazmayı ve yapılı çevreyi iyi yönde değiştirmeyi hedefleyen bir mimarlık kollektifi.

Petra The Flooring Co. desteğiyle gerçekleşen söyleşinin kısa başlıklarını buradan okuyabilir, tamamını ise YouTube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

Aslıhan Erkmen: Öncelikle sizi kısaca tanıyalım.

İpek Baycan Magriso: 2014 yılından beri kendi pratiğimi sürdürüyorum ama ofisimiz İpek Baycan Architects olarak 2021 yılında hayat buldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde hem lisans hem de yüksek lisans eğitimini tamamladım. Eğitimden sonra uzun bir süre Arolat Mimarlık’ta çalıştım. Ardından iletişimde olduğum bazı ofislerden ufak ufak işler gelince, birden kendi işlerimi yapan bir mimar oldum. Onun tadını aldıktan sonra, geri dönmek çok mümkün olmadı. O sıralarda TAK için projeler üretiyordum. Dego Studio’dan Volkan Taşkıran, Batu Kepekçioğlu ile bir süre ortak çalışmalar yaptık. Arkizon ile çeşitli işler yapıyordum. Sonra Şule Ertürk ile tanıştık. Klinik yapılarından bir kanal açıldı önümüze. 2014 yılında başlayan birlikteliğimizde, hem iç mekanda hem mimaride aktif rol olan projeler yapıyor olduk. Bugün ise kendi ofisimde projelerimi üretmeye devam ediyorum.

38° 30° Çiftliği

AE: Tasarım anlayışınızı nasıl tanımlayabiliriz? Bir projenin başında temel düşünceleriniz, olmazsa olmazlarınız neler? 

İBM: Bizim hem İpek Baycan Architects olarak, hem de şimdiye kadar ürettiklerimiz çerçevesinde değerlendirirsem projenin omurgasının sağlamlığı ve bunu biraz da diyagramatik düşünce yapısından alan bir altyapısı olduğunu söyleyebillirim. Şimdiye kadar ödül aldığımız işlere de baktığımızda, hepsinde genelde bağlamı ile kurduğu ilişki güçlü ama bir yandan da kendi omurgasına tutunan, sirkülasyon meselelerini önemseyen projeler olduğunu görebiliriz. 

Aynı zamanda, iç mekanda da çok aktif işler yaptığımız için yıllar içinde bir projenin tamamınıı aynı anda ele alabilmek gibi bir yetkinliğimiz de gelişti.  

Elazığ Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

İpek Baycan; WAF ödülüne değer görülen 38°30° Çiftliği, Elazığ Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, The Shell Polyclinic, Batı Orthodontics, Derya Dental Klinik, Duru Klinik projelerini detaylı olarak aktardı. Ofis olarak araştırma-geliştirme ya da deneysel işlerinden örnekler gösteren İpek Baycan, son olarak genç meslektaşlarımıza, mimarlık mesleğini seçmek isteyen arkadaşlarımıza mesajını iletti.

Derya Dental Klinik


Künye
Ofis Adı:
İpek Baycan Architects
Sahibi:
İpek Baycan. Magriso
Web:
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :