"Yarışma ilgimizi çekmeli; Hükümet Konağı yarışmasına hiç girmedik"

07 Ekim 2010

Son dönemde yarışmalar aracılığıyla edindiğiniz projeler oldu mu?

ÖS: Bir dönem yarışmalara yoğun olarak katıldık. Birinci olmadık ancak pek çok ödül, satınalma ve mansiyon aldık. O dönemde girdiğimiz yarışmalar bizim için tabi ki faydalı oluyordu. Şu anda ise, iş programımız nedeniyle istesek bile herhangi bir yarışmaya katılamayız. Hoş tarafları yadsınamaz ama yarışma gerçekten zor bir süreç. En son uluslararası ölçekli bir müze projesi yarışmasına katılmıştık; Büyük Mısır Müzesi Yarışması. Hatta yarışma kitabında bizim projemiz de yayımlandı.

Dolayısıyla, ilginizi çekecek ölçekte yarışmalara vakit ayırıp katıldığınızı söyleyebilir miyiz?

ÖK: Tabi, yarışmanın öncelikle ilgimizi çekmesi lazım. Mesela Harran Üniversitesi'nin büyük bir proje yarışması vardı, o cazip gelmişti. Bunun dışında derece alamadığımız, Marmaris'in tepesindeki kültür merkezi ile ilgili bir yarışma vardı. Küçük ölçekli bir yarışmaydı ama bence oldukça ilgi çekiciydi. Mesela Hükümet Konağı yarışmalarına hemen hemen hiç girmedik (gülüyorlar).

Genç bir ekibiniz var. Onların bireysel olarak katıldıkları ve ödül kazandıkları yarışmalar oldu mu?

Evet ekibimizde bireysel yarışmalarda ödül alan mimarlarımız var. Ceren Aydal Yücel, UIA 2005 Dünya Mimarlık Kongresi Kongre Vadisi Mimari Tasarım Yarışması'nda Nilüfer Kozikoğlu'nun ekip başı olduğu projeyle ikincilik ödülü kazanmıştı. Ceren'in 2004 yılında Mercan Dönmez, Çağrı Ekmekçi ve Onur Arat ile birlikte hazırladığı proje de "Yaşasın Kentler" yarışması ulusal aşama profesyonel kategoride ilk beş arasında yer almıştı.

Şirin Özbek'in ise, 2007 yılında Belçika Mechelen'de katıldığı uluslararası mimarlık atölyesi "Thinking The Future of Symbolic Places" te birinciliği ve 2005 yılı Archiprix Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Yarışması'nda da "Tepebaşı Sanat ve Kültür Merkezi" ile mansiyon ödülü bulunuyor.


 


Kurucu Ortaklar Ömer Kurdak - Ömer Somer ve Manevi Ortak Haluk Somer ile...
Mimari Ekip
Yarışmalar ve Ödüller
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :