Divan Adana Ömerler Mimarlık'a Emanet

mimarizm.com / 19 Aralık 2011

İstanbul Anadolu Yakası'nın en büyük oteli Divan İstanbul Asia'nın mimarlık ve dekorasyon projesinin ardından Divan Adana da her şeyiyle Ömerler Mimarlık'a emanet. Adana'nın en eski caddelerinden Turhan Cemal Beriker'de konuşlanacak yapıda, yöreye uygun taş ve ahşap malzemenin tercih edildiği bildiriliyor.

35 yıllık deneyimiyle Türkiye'de pek çok projeye imza atan Ömerler Mimarlık, Divan Adana projesini hızla sürdürüyor. 2010 yılında projesi hazırlanan ve inşası devam eden Divan Adana, şehrin en eski caddelerinden Turhan Cemal Beriker'de yer alıyor.

Kendisi de Adanalı olan Y. Mimar Ömer Kurdak ve ekibi, oteli şehrin yöresel güzelliğini bozmayacak şekilde tasarladı. Adana Tren İstasyonu ile tarihi Tepebağ Mahallesi'ndeki yapıların mimarisinden esinlenen projede, taş ve ahşap kullanımı ön planda tutuldu.


"Adana'ya özgü bir yapı tasarladık"

"Her türlü popüler mimari etkiden uzak durup Adana'ya özgü bir yapı tasarlamaya önem verdik" diyen Ömer Kurdak, dış cephenin, Adana'nın yöresel bej rengi taşları ve geniş saçağın altındaki ahşap dolgu ile otelin ana karakterine hakim olacak şekilde tasarlandığını belirtiyor.

Ömerler Mimarlık'ın 11 normal kat ve 3 bodrum kat olarak projelendirdiği, havaalanına 15 dakikalık mesafede bulunan Divan Adana'da; 14'ü suit 182 oda, 411 metrekarelik balo salonu, 6 toplantı salonu, 1 roof bar, 1 banket restoran ve health club yer alacak. Ömerler Mimarlık, inşaat tamamlandıktan sonra Divan İstanbul Asia'da olduğu gibi Divan Adana'nın da dekorasyonuna imza atacak. 

Ömerler Mimarlık'ın kurucularından ve projenin mimarlarından Ömer Kurdak , doğup büyüdüğü şehir Adana'da böyle bir mimariye imza attığı için ayrıca mutlu olduğunu söylüyor:

"Doğup büyüdüğüm şehirde bir mimari projeye imza atıyor olmak, beni özellikle mutlu ediyor. Eskiden sık sık kamyonların geçtiği Turhan Cemal Beriker Caddesi, belediye ana yolu zemine aldıktan sonra daha da güzelleşti. İş Bankası, Akbank gibi önemli kurumlar bölge merkezlerini buraya taşıdı. Adana'nın tarihi siluetine yakışır bir şekilde ahşap ve taş malzeme kullanarak geliştirdiğimiz Divan Adana projesiyle bu caddeyi daha da güzelleştireceğiz."

İksa kazıkları ve perdeleri yapım aşamasında olan ve kaba inşaatı ihaleye çıkarılan projenin, 2012 yılının sonunda bitirilmesi planlanıyor.


Proje Künyesi

Proje adı: Bilici Yatırım TSKB GYO Adana Otel Projesi
İşveren: Bilici Yatırım - TSKB GYO
Mimari ekip: Ömer Kurdak, Güney Kurdak, Ahu Ozan, Şirin Özbek
Arsa alanı: 3.607 m2
Proje alanı: 26.287 m2
Projelendirme tarihi: 2010-2012

 


İlişkili Haberler
Kurucu Ortaklar Ömer Kurdak - Ömer Somer ve Manevi Ortak Haluk Somer ile...
İlişkili Haberler
Mimari Ekip
İlişkili Haberler
Yarışmalar ve Ödüller
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :