Ömerler Mimarlık Ümraniye'de Alışverişin Anlamını Yeniliyor

mimarizm.com / 27 Aralık 2011

Ömerler Mimarlık, ödüllü çalışması İstinye Park, Mall of Istanbul ve Ak-Asya AVM deneyimlerini Ümraniye AVM'ye taşıyor. İstanbul Alemdağ Caddesi'nde konuşlanan yeni AVM projesinde öncelik ferah, kolay ve zahmetsiz alışveriş.

İstinye Park projesindeki yenilikçi görüşüyle ödül alan Ömerler Mimarlık, deneyimlerini bu kez Ümraniye AVM'ye aktarıyor. 40 bin metrekare alanda bulunan 105 mağazanın tasarımında ferah, kolay ve zahmetsiz alışveriş imkânı ön planda tutuluyor.


"AVM'lerdeki zorlama tasarımları doğru bulmuyorum"

Proje mimarlarından Güney Kurdak ziyaretçilere rahat bir alışveriş imkânı sağlamak amacıyla yaptıkları çalışmaları şöyle anlatıyor:

"Sadece ziyaretçi çekebilmek için yapılan zorlama tasarımları doğru bulmuyorum. Bu sadece bir süre işe yarıyor, AVM'nin gerçek fonksiyonunun önüne geçiyor. Dengeyi iyi kurabilmek ve bunu tasarıma doğru yansıtabilmek işin ipucu. Bu projedeki asıl amacımız; ziyaretçilerin kolay ve zahmetsiz bir şekilde alışveriş yapmaları, yemek yemeleri, çocuklarıyla eğlenmeleri, keyifli ve sürprizli bir mekânda iyi zaman geçirmeleri için doğru tasarımı oluşturmak. Bunun için de İstinye Park AVM'de tasarladığımız, mağaza cephelerinin tüm katlardan ve açılardan görünmesini sağlayan üst katlara doğru geriye çekilmeyi, Ümraniye AVM projesinde de uyguladık. Açık terasların ve kat bahçelerinin her cephede bolca yer almasına dikkat ettik. Bunun dışında, verimli enerji kullanımı, doğru konfor koşullarının yaratılması, engelli, yaşlı ve çocukluların kolay ve rahat gezebilmeleri ve kiralanabilir alanın maksimize edilmesi gibi projede hayati önem taşıyan birçok faklı kriteri de dikkate aldık."


Anadolu Yakası'nın ikinci Bağdat Caddesi

Ömerler Mimarlık'ın 40 bin metrekarede 105 mağaza, 7 bin metrekare yemek alanı ve 4 bin metrekarelik eğlence bölümüyle projelendirdiği Ümraniye AVM, "Anadolu Yakası'nın ikinci Bağdat Caddesi" olma iddiasını taşıyor. Yapının kent merkezinde yer alması, geniş yeşil alanı ve bol miktardaki açık terasıyla caddeyle sürekli temas halinde bulunacak olması bu iddiayı doğrulayan sebeplerden birkaçı. Ümraniye AVM, bölgedeki restoran ve kafe ihtiyacını da 7 bin metrekarelik açık ve kapalı yeme-içme alanıyla giderecek. Ayrıca AVM'nin üzerinde tasarlanan otel projesi de Ümraniye bölgesinin bu yöndeki eksikliğini gidermiş olacak.


Proje Künyesi

Toplam inşaat alanı: 112.000 m²
Alışveriş merkezi kapalı alanı: 54.400 m²
Otopark inşaat alanı: 50.500 m²   
İşveren: Mutlu İnşaat, Mes Turkuaz İnşaat, Miltaş İnşaat, Uzman İnşaat
Proje ekibi: Y. Mimar Ömer Somer, Y. Mimar Ömer Kurdak, Muzaffer Mutlu, Güney Kurdak, Erce Altay, Gamze Mutlu
Proje bitiş tarihi: 2013


Proje ekibinden Güney Kurdak'ın Ümraniye AVM'ye ilişkin soruları yanıtladığı söyleşiyi okumak için lütfen ilerleyiniz >>>>>


İlişkili Haberler
Kurucu Ortaklar Ömer Kurdak - Ömer Somer ve Manevi Ortak Haluk Somer ile...
İlişkili Haberler
Mimari Ekip
İlişkili Haberler
Yarışmalar ve Ödüller
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :