"Turkish very much"; ya da Türk modernleşmesinin nostaljik, popüler ve kamusallaşmış tasarımsal üretimleri

01 Şubat 2011

2004 yılında Murat Tamgüç ve Bertan Berk tarafından kurulan Lunapark grafik, mimari ve ürün tasarım hizmetleri veren ve markalaşmak isteyen firmalara tüm tasarım çalışmalarında stratejik çözüm ortaklığı yapan bir firma. Bugüne kadar Chakra, Tepe Home, Divan, Boyner, Atasay ve Koçtaş gibi çok sayıda kurumsal marka projesini kotaran ekibi, Galata'daki "tasarım mekanları" listesine sokan girişim ise, yine "Lunapark" ismi ile açtıkları ve nostaljik, bir o kadar da Türkiye'ye özgü tasarım nesneleri ile donatılmış mağazaları…Serdar-ı Ekrem Sokak'ta konumlanan "Lunapark", aslında Tamgüç ile Berk'in oluşturdukları "Turkish Very Much" konsepti üzerine kurgulanmış bir mekan. Bir yandan erken Türk modernleşmesinin popüler ve kamusallaşmış tasarımsal üretimlerini kapsamına alan Lunapark, diğer yandan da seçkin ve güncel Türk markalarından ve ödüllü Türk tasarımcılarından örneklere yer veriyor.

Proje sahiplerinin sözleri ile "Turkish Very Much" projesi "geçmişi ve geleceği bugünde bir araya getirmek istiyor". Bunu yaparken de, Türkiye'nin son üç jenerasyonuna ait bir kolektif toplumsal hafızanın ortak imgelemlerini arkasına alıyor: Lunapark'ta Uludağ Gazoz'dan Divan'ın kahveli lokumlarına, Mabel'den Kuru Kahveci Mehmet Efendi'ye, Ece Ajanda, Pereja, Alaeddin Sardalya'ya onlarca çeşit Salih muhlis Türk markanın artık ikonikleşmiş ürünleri bulunabiliyor. Yani burada kapitalizm ile karşılaşarak endüstrileşen, "taşı toprağı altın" efsaneleri üretmeye başlayan bir dönemin, ünü küreselleşme yüzyılına kadar uzanmış tüketim nesneleri bir arada sunuluyor.Tasarım ekibi, "Lunapark" mağazasını kurma motivasyonlarını şöyle dillendiriyor:

"Küresel dünyada ‘geçmiş', her geçen gün klasikleşip değer kazanırken, yeni olan da daima güzel, ışıltılı ve çekici geliyor bize. Biz de tam bu noktada çocukken sevdiğimiz, sahiplendiğimiz, unutamadıklarımızı geleceğe taşımak istedik. Günümüzde başarılı olanlardan da vazgeçmeden elbette… Bu mağazadaki her şey bizden olsun dedik. Anneannemizden, annemizden, içimizden, kendi değerlerimizden... Değer demişken, bu markaları yaratanları da davet ettik. Her geçen gün aralarına bir yenisini daha ekledik. Bir değer olarak gördüğümüz yerli marka ve tasarımcıları, kategori gözetmeksizin bir araya getirdik. Gıda, tekstil, dekorasyon, kırtasiye, aksesuar, kozmetik demeden hepsini aldık."Tepeden tırnağa bir "Lunapark Yaratıcı Çalışmalar Projesi" olarak nitelendirilen Lunapark mağazasının yalnızca konsept çalışması değil, aynı zamanda bu mekanda görülen her türlü ambalaj, tanıtım ve sergileme çalışması da yine Lunapark imzasını taşıyor.

50 metrekareye 50 marka ve tasarımcı sığdıran mağazada "neler ile karşılaşırım" diye merak edenlere duyurulur:

Aisha / Bebak / Bige Ökten / Cam Atölyesi / Chakra / Delizia Hardal / Divan Pastaneleri / Ece Ajanda / Ela Cindoruk / Erdem Akan / Esra Şener (6 parçalık koleksiyon) / Gamze Bursa / Gülnur Özdağlar / Ilio / İznik Çini Vakfı / Kahve Dünyası (Yeşim Bakırküre ödüllü bardaklar) / Kızlı Sardalya / Kuru Kahveci Mehmet Efendi / Lunapark Tasarım / Mabel / Meyer Saat / Neofikir kitaplar / Oi Handmade Ideas / Oya Akman / Ödüllü Filmler / PTT / Rare-blossom / Rebul / Scrikss / Serhan Gürkan / Simay Bülbül / Take Away Istanbul / Tariş / Uludağ Gazoz / Vakko Eşarp.


Pop-Tech'ten Barok'a, Oradan Minimalist Olana; Bir Galata Mekanları Potpurisi
Galatamap Yaratıcıları ve Mahalle Sakinleri Bertan Berk ile Murat Tamgüç
Stok '60 '70'in Mimar-Mobilyacıları Fulya Ballı ve İliç Kırtaş
Laundromat'ın Mimar-Modacılarından Yasemin Özeri
Lilipud'un Moda ve Takı Tasarımcıları Ebru Çamur ve Janset Bilgin
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :