Galatamap'in Mekanları: Nereden Giyinilir, Nerede Yenilip İçilir?

02 Şubat 2011

Galatamap, toplamda 28 adet moda tasarımı noktasını, sekiz endüstri ürünleri tasarımı/mimarlık mağazasını, sekiz tane de rekreasyon mekanını kapsıyor ve bölgenin kapsamlı bir enstantane fotoğrafını sunuyor.

Haritada –ve dolayısıyla Galata'da- mekanları ile yer alan moda tasarımcıları arasında, hepimizin aşina olduğu Simay Bülbül, Bahar Korçan, Arzu Kaprol, Niyazi Erdoğan, Müge Ersin gibi isimler bulunuyor. Bu anlamda bölge, 3 – 6 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek dördüncü ayak İstanbul Fashion Week'in sabit telefon ve iş adresi rehberi değerini taşıyor. Bununla birlikte Aida Pekin'in takıları, Umut Eker'in çantaları ya da Lastik Pabuç'un spor ayakkabıları da haritanın kadrajına giriyor.Galata'da özellikle karma butiklerin çokluğu dikkat çekiyor. La Mariquita, Building, Atelier 55 gibi mağazalar, çoklu tasarımcının moda ile sınırlı kalmayan ürünlerine yer açarak mahalleyi renklendiriyorlar. Öte yandan tasarım zincirlerine de burada yer açılıyor. Örneğin Bilstore biri Tünel diğeri Galata'da olmak üzere iki şubesi ile bölgeyi onurlandırıyor.

Ancak elbette Galata'nın tasarım duraklarını Galatamap'in kadrajından ibaret görmemek gerekiyor. Örneğin ünlü vintage mağazası ParisTexas, Ahu Yağtu'nun ikinci el mağazası Second Chance'i listesine alan bu haritada kendine yer bulamıyor. Seri bir devingenlik içerisindeki bölgenin "snapshot"ını yakalamaya çalışan harita, doğal olarak kısacık sürede güncelliğinden bir şeyler kaybedebiliyor ve –Ocak başında basılsa da- Ocak ayı içinde açılan blogger cafesi B-Base'i atlamış oluyor.Öte yandan "Galata" demek, yalnızca ye-iç-tüket olarak algılanmamalı... Lakin bölgedeki birkaç nokta, farklı rekreasyonel aktivitelere de zemin hazırlıyor. İlk bakışta "bir diğer giyim mağazası" sandığımız, ancak Galatamap üzerinden dikkatimizi çeken Giyçek, bunlardan biri. Aslında "old-school" bir fotoğraf stüdyosu olan Giyçek, Barok'tan Osmanlı'ya bahriyelilerden nazariyelilere farklı dönemlerin ve karakterlerin kostümleri içerisinde hatıralık ve eğlenceli kareler sahibi olmanızı sağlıyor.


Pop-Tech'ten Barok'a, Oradan Minimalist Olana; Bir Galata Mekanları Potpurisi
Galatamap Yaratıcıları ve Mahalle Sakinleri Bertan Berk ile Murat Tamgüç
Stok '60 '70'in Mimar-Mobilyacıları Fulya Ballı ve İliç Kırtaş
Laundromat'ın Mimar-Modacılarından Yasemin Özeri
Lilipud'un Moda ve Takı Tasarımcıları Ebru Çamur ve Janset Bilgin
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :