Galata'nın Tasarım Haritası

E. Seda KAYIM / 28 Ocak 2011
Ocak 2011 itibariyle ilgililerine sunulmuş olan Lunapark imzalı seyir haritası "Galatamap"e kayıtsız kalmadık. Kent üzerine hazırlanmış bir tasarım nesnesi olduğu ve tasarımcı inisiyatifi ile canlandırılan kentsel bir mekana dikkat çektiği için...

Tünel, Kuledibi ve Galata'da, Serdar-ı Ekrem ve Camekan sokaklarda yoğunlaşan "tasarım trafiği" uzunca süredir gündemde.

Burada kullanılan "trafik" kelimesi yanlış anlaşılmasın; Galata sakinlerinin de sıklıkla belirttiği gibi bölge, keşfedilmiş olsa da halen istila edilmemişliğin getirdiği bir sükunet içerisinde. Bununla birlikte birbiri ardına açılan butikler, atölyeler ve mağazalar ile ivme kazanan ve her geçen gün daha çok kişiye ulaşan bir hareketlilik mevcut. Üstelik bu hareketliliği, yani Galata'ya yönelen tasarım odaklı trafiği yönlendirecek bir girişim de şimdilerde hazır: Galatamap.Bölgenin moda odaklı yapılanmasını ve algısını, tasarım kavramının farklı bileşenleri ile yaygınlaştırma misyonunu üstlenen pratiklerden Lunapark'ın kotardığı bu harita, Kuledibi'nden başlayarak ve öncelikle Tünel'e, oradan da Lüleci Hendek Caddesi'ne uğrayan üçgen içerisinde keyifli bir gezi seyri öneriyor. 28 moda tasarımı noktası ile dört adet endüstri ürünleri tasarımı/mimarlık mekanını birleştiren, aralarına da sanat, gastronomi ve konaklama mekanlarını serpiştiren Galatamap, mahallenin yabancıları için verimli bir rehberlik hizmeti sunuyor. Üstelik burada nasıl bir tasarım ağı kurulduğunu da iki boyutlu olarak belgeliyor.

Ocak 2011 itibariyle ilgililerine sunulmuş olan bu haritaya, Mimarizm elbette kayıtsız kalamıyor. Öncelikle kent üzerine hazırlanmış bir tasarım nesnesi olduğu için… İkinci olarak, tasarım üretimlerine ev sahipliği yapan tasarlanmış mekanları kapsadığı için… Sonra, iktidar eli ile dönüştürülen değil, tasarımcı inisiyatifi ile canlandırılan kentsel bir mekana dikkat çektiği için… Son olarak da Galata civarına yakın bir bakış atmamıza bahane oluşturduğu için…

Kentin Tozu'nda bu ay Galata'daki farklı tasarımsal disiplinlerin temsilcilerine mikrofon uzattık; burada yaşamak, üretmek ve çalışmak üzerinden nabızlarını yokladık. Oralara kadar gitmişken yağmur altında kahvemizi de yudumladık. Böylelikle Galatamap'in öneri güzergahını detaylandıran bir iş çıkarmaya çalıştık.


Pop-Tech'ten Barok'a, Oradan Minimalist Olana; Bir Galata Mekanları Potpurisi
Galatamap Yaratıcıları ve Mahalle Sakinleri Bertan Berk ile Murat Tamgüç
Stok '60 '70'in Mimar-Mobilyacıları Fulya Ballı ve İliç Kırtaş
Laundromat'ın Mimar-Modacılarından Yasemin Özeri
Lilipud'un Moda ve Takı Tasarımcıları Ebru Çamur ve Janset Bilgin
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :