Vintage Kıyafet Egemenliğindeki Sokağa Vintage Mobilya Aşısı

01 Şubat 2011Bilkent Üniversitesi İçmimarlık Bölümü'nde okurken tanışan genç tasarımcılar Fulya Ballı ve İliç Kırtaş, yaklaşık olarak dört senedir "Koridoristanbul" ismi altında bir tasarım pratiği yürütüyor. Uzun süredir Beyoğlu ve çevresinde yaşayan, üreten ve çalışan ikili, Galata'nın tasarım mekanı açısından en zengin akslarından Serdar-ı Ekrem Sokak üzerinde konumlanan vintage mobilya mağazaları "Stok ‘60 ‘70" ile, vintage kıyafetlerin egemenliğindeki bölgeye taze bir soluk getiriyorlar.

Bu marka altında iki seneyi aşkın süredir –isminden de anlaşılacağı üzere- 1960'lı ve 1970'li yıllara tarihlenen mobilyalar toplayan ve onlara yeniden hayat veren Ballı ve Kırtaş'ın çiçeği burnunda mağazaları, sokak kotunun altında kalıyor ve dik, ince bir merdiven ile ulaşılıyor. Fakat tasarımcılar sokak kotu hizasında konumlandırdıkları bir asma platform ve üzerine yerleştirdikleri sandalyeleri, eski radyo ve lambaları, hatta ta içeriden enerjisini hissettiğiniz rengarenk vintage koltukları ile mekana dikkatinizi çekmeyi başarıyor.Stok '60 ‘70 markasının barındırdığı tüm ürünler, içmimarların İstanbul, Ankara ve İzmir'deki eskicilerden titizlikle seçtiği mobilya, dekoratif obje ve aydınlatma armatürlerinden oluşuyor. Bu eşyaları kendi atölyelerinde restore eden, kimi zaman onlara tamamen yeni bir yüz kazandıran, ancak bazen de patinasını korumak üzere yalnızca temizleyen ve çalışır hale getiren Ballı ve Kırtaş, Stok '60 ‘70 ürünlerini çevredeki "arkadaş mağaza"lara da sunuyor. Örneğin Bahar Korçan'ın az ilerideki butiğinin girişinde düzenli olarak yenilenen bir "Stok '60 ‘70 köşesi" bulunuyor. Bir alt sokaktaki B-Base'in girişinde de yine onların restore ettiği koltuk ve sehpalar üzerinde kahve kokulu sohbetler gerçekleştiriliyor.


B-Base girişindeki Stok '60 '70 mobilyalar...

Fulya Ballı, Korçan'ın bu işbirliğinden müthiş keyif aldığını ve kendilerinin de, ilgili yılların tasarımsal üretimlerinin sahip olduğu o farklı "hava"yı çok sayıda mekana kazandırmaktan memnuniyet duyduklarını belirtiyor. Galata'nın bir köşesinde ansızın rastlayabileceğiniz vintage mobilya ve armatürler -tasarımcıların söz ettiği o yeni hava sayesinde midir, bilinmez- nostaljik çekicilikleri ile farklarını derhal "ele veriyorlar".

Stok ‘60 ‘70'in mobilya restoratörleri Ballı ve Kırtaş ile, dükkanlarına atölyeden taze çıkmış ürünleri getirdikleri ve yerleştirmenin son rötuşları ile ilgilendikleri yağmurlu bir Çarşamba gününde bir araya geldik.


Pop-Tech'ten Barok'a, Oradan Minimalist Olana; Bir Galata Mekanları Potpurisi
Galatamap Yaratıcıları ve Mahalle Sakinleri Bertan Berk ile Murat Tamgüç
Stok '60 '70'in Mimar-Mobilyacıları Fulya Ballı ve İliç Kırtaş
Laundromat'ın Mimar-Modacılarından Yasemin Özeri
Lilipud'un Moda ve Takı Tasarımcıları Ebru Çamur ve Janset Bilgin
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :