“Tasarlamayı seviyoruz, detaylarda huzur buluyoruz” 

25 Ocak 2019

Mikro ölçekten söz açılmışken mobilya tasarımlarınızdan da bahsetmek isteriz. Mobilya tasarımında nasıl işliyor süreç?

ZŞ: Bu aslında bizim müşkülpesentliğimizden doğan bir süreç. Projenin daha bütüncül tamamlanacağını düşündüğümüz durumlarda mobilya tasarımını da kapsama dahil ediyoruz.

Tüketimi azaltmak amacıyla uzun süre kullanılabilecek mobilyalar tasarlamak da hedeflerinizden biri sanırım, öyle değil mi?

AT: Evet, insanları daha az tüketime yönlendirecek tasarımlar üretmek önemli.  

ZŞ: Kullanılacak mobilyanın o mekan için özel tasarlanması ileride gerçekleşebilecek gereksiz tüketimin önüne geçiyor. Biz tasarlamayı da seviyoruz, detaylarda huzur buluyoruz. Mobilya kısmı o nedenle de önemli. Bizi projelere bağlayan şey düşünme ve üretme kısmı. Zanaatkarlarla çalışmak bu anlamda çok besleyici. Paylaşmaktan, birlikte üretmekten keyif alıyoruz. Sadece birbirimizle değil, başka insanlarla da.

Berlin’de düzenlenen Inside Ödülleri’nde de Stüdyo Loft projenizle Türkiye’den finale kalan tek ofis siz olmuştunuz.  

AT: Evet, Yerce Mimarlık’la ortaklaşa yaptığımız projelerden biriydi Stüdyo Loft. Standart bir apartman dairesini bir fotoğraf sanatçısının kullanımına yönelik, aynı zamanda stüdyo görevi de üstlenecek şekilde düzenlemiştik. Bizim için bu projenin yeri çok özel. Mekanın girişinde dışarıyla içeriyi bütünleştiren kayar katlanır doğramalar kullanmıştık. Bu şekilde mekan genişleyip bir fuayeye dönüşüyordu. Sergi yapıldığı zamanlarda bu alan adeta kamusallaştı, insanlar sokağın keyfini çıkardılar. Stüdyo Loft, Alsancak’ın yeşil dokusu bol olan nadir sokaklarından birinde. Şu anda güzel sanatlar ve fotoğraf öğrencilerinin gidip ders yaptıkları bir mekana dönüşmüş durumda.   

Mekanı anlatan özel bir video da hazırlamıştınız.

AT: Evet, Can Tanyeli’yle beraber keyifli bir video hazırladık. Can da mimar, bu nedenle birlikte çalışmak rahat oldu. Projenin Archdaily’de yayınlanmasıyla, Vimeo’ya yüklediğimiz video kendi alanında geniş bir izleyici sayısına ulaştı.  

Antep’te, organize sanayi bölgesindeki buğday tarlalarının içerisinde yer alan ofis binası projemizin filmini ise mimar Sinem Serap Duran çekti. Yine keyifi bir çekimdi. Onu da yakında yayınlayacağız.


ZAAS'ın Zeynep'i ve Ayça'sı...
İçeriden bir göz...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :