“İyi tasarımı kırsala entegre etmek istiyoruz”

25 Ocak 2019

Gündeminizdeki yeni projeler neler?

AT: Almanya’da, sanat ve mimarlık arakesitinde çok heyecanla yürüttüğümüz bir projemiz oldu. Geçen yıl Domotex fuarında sergilenmek üzere Stefany firması için tasarladığımız enstalasyon, halı liflerinin soyutlanarak, mekansallaşması fikrinden doğmuştu. Geçen seneki çalışma başarılı olunca, bu yıl yeniden teklif aldık. Belirlenen tema çerçevesinde Alman organizatörlere sunduğumuz öneri çok beğenilince, bu yıl fuarın en iyi alanlarından birini bize tahsis ettiklerini söylediler. 11-14 Ocak 2019 tarihlerinde Domotex’te deneyimi interaktif bir ‘oyun’a dönüştürme fikrinden yola çıkarak tasarladığımız ‘Yol’ enstalasyonumuz sergilendi. Uluslararası platformlarda yer almak bizim için çok önemli. Birçok yeni insanla tanışıyorsunuz. Bu tür yaratıcı işlere devam etmek istiyoruz ve bu tür enstalasyon deneyimlerini daha uzun süreli kılarak kamusal alana taşımak istiyoruz.  

Ayrıca, kırsalda doğaya biraz daha yakın halde, karbon ayak izini ve sürdürülebilirliği hesaba katan iyi mimarlığın derdindeyiz. İyi tasarımı kırsala entegre etmek istiyoruz.

Ofisin esnek yapılanmasını nasıl kurguladınız? Biriniz İstanbul’da, diğeriniz çoğunlukla Datça’da iken işler nasıl yürüyor?

AT: Temelde iki ortağız ama farklı iş ortaklarımız, işbirliği yaptığımız, çalıştığımız ekip arkadaşlarımız var. Projenin ölçeğine göre bu sayı artabiliyor. İyi bir ekip olabilmek mimarlıkta çok önemlidir. Çok kapasiteli, becerikli olmanın yanısıra meraklı ve disiplinli bir kişiliğe sahip olmanız gerekir iyi bir mimar olabilmek için.

ZŞ: Disipline önem veriyoruz. Tüm ekibimiz de aynı düşüncede olan, tecrübeli insanlar. Herkes önceden belirlenen programlar çerçevesinde kendi işini en doğru şekilde yapıyor.

Zamanı verimli bir şekilde kullanmak da çok önemli.

ZŞ: Evet, mimarlık dışındaki ilgi alanlarımızı da besleyecek şekilde bir hayat sürebilmek için çok önemli.

Bir yandan ikiniz de karma sergilere katılıyorsunuz.

ZŞ: Evet, İstanbul’da ve Datça’da çeşitli sergilerim oluyor, hem kişisel hem de karma sergiler. Mimarlık kariyerimizi ilerletirken bir yandan da sanatsal üretimlerimize devam ediyoruz.

Bu keyifli söyleşi için çok teşekkür ederiz!


ZAAS'ın Zeynep'i ve Ayça'sı...
İçeriden bir göz...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :