“1+1’leri yabana atmamak lazım!”

25 Ocak 2019

Datça’dan bu kadar bahsettikten sonra orada yaptığınız projeyi de dinlemek isteriz.

Ayça Taylan: Proje, Marmaris’in Turgut Köyü’nde yığma ‘küçük’ taş bir ev ve onun çevre düzenlemesi. ‘Küçüğe’ vurgu yapıyorum çünkü küçük gibi görülen alanların potansiyellerini keşfedip, bu alanları bambaşka noktalara taşımak da bizi diğer projelerimiz kadar heyecanlandırıyor. Bu projede de farklı birçok alternatif senaryo üzerine çalıştık. Proje, 40 metrekare üzerine oturmasına rağmen asma katlarla zengin bir iç mekan yaşantısına sahip loft tarzı bir yapıya dönüştü. En iyi şekilde uygulanması için de uğraşıyoruz. Geçen sene de İstanbul’da 40 m2’lik bir stüdyo daireyi kullanışlı bir mekana dönüştürmüştük. O yüzden 1+1’leri hiç yabana atmamak lazım.

Zeynep Şankaynağı: 1+1’ler en sevdiğimiz! (gülüyor). Mimari açıdan değişik bir açılım getirilemeyeceği düşünülen mekanlar çok ilgimizi çekiyor, çünkü iyi mimar tam da bu tip konularda çözüm sunan kişi. Tasarımda hızlıyız, bu gerçekten büyük bir artı. Kısa sürelerde bile doğru sonuca ulaştığımıza emin oluncaya kadar alternatif denemeye devam ediyoruz. Boyutundan bağımsız olarak her projemiz için süreç böyle ilerliyor.

“Projeyle bağ kurmak önemli”

Proje sürecinde işverenle nasıl bir iletişim yürütüyorsunuz?

ZŞ: İşverene kendini iyi anlatmak ve onu iyi anladığını hissettirmek çok önemli. Haklı olarak işverenlerin temel korkusu anlaşılamamak oluyor. Onların isteklerini detaylı bir biçimde inceliyoruz, kişiliklerini de çok iyi anlamaya çalışıyoruz. Tüm bunları karşı tarafa iletebilince de müthiş bir güven ortamı içerisinde ilerliyor süreç.

Bu da deneyimlerinizden kaynaklanıyor olmalı. Projeyi içselleştirmenizin nedeni bu diye düşünüyorum.

AT: Hasan Bey (Çalışlar) bazen bana “projeyle çok bağ kuruyorsun” derdi (gülüyor).

ZŞ: Evet, “projeyle bağ kurmak” çok iyi anlattı durumu. Çünkü biz her projeyi aslında kendi projemizmiş gibi ele alıyoruz. Her işimiz sonuçta bizi temsil edeceği için çok özenli çalışıyoruz.

AT: Bu nedenle de ağır ve emin adımlarla ilerlemeyi tercih ediyoruz. Ortaya koyduğumuz işten keyif almamız önemli. Mesleği bu kadar özenli icra edebilmek için direniyoruz  


ZAAS'ın Zeynep'i ve Ayça'sı...
İçeriden bir göz...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :