"Tasarımda özgür olunca işler daha keyifli oluyor"

24 Kasım 2019

NK: Projelerden başlamışken, BJK No1903 projenize az önce değindik. Projenin kapsamı ve tasarım sürecini anlatabilir misiniz? İşverenleri sizin yönlendirdiğinizden bahsettiniz. Bu örnek olabilecek bir proje; işverenle mimar yan yana yürüyemeyebiliyor​.

FK: Bu, ihaleyle alınan bir proje. İhaleyi aldıktan sonra proje tasarımına başladık yani sadece genel fikirler belliydi. Proje tasarımını da, eski Başkan Fikret Orman ile beraber verdiğimiz kararlar sonrasında yaptık. Beşiktaş İnşaat müşterimizdi, hem tasarım hem asıl uygulaması. 3.600 metrekare kapalı, 4.600 metrekare açık alanı olan bir proje. Beşiktaş Belediyesi’nin yaptığı bir kabuk bina var, içinde de peyzajında da hiçbir şey yoktu. 

Projeye başlarken “Bir aile geldi, sabahtan akşama orada nasıl vakit geçirir? “Yazın “ne yapabilir, kışın ne yapabilir?” Ya da “maç günleri özellikle deplasman maçlarında nasıl burayı kullanabiliriz?” Peyzajında çok büyük bir yeşil alan bıraktık. Burayı farklı etkinlikler için kullanma amacı ile planladık; yazın butik düğünler, özel kutlamalar, açık hava sineması vs... Çocuklar için oyun alanı tasarladık. Zemin katında daha rahat bir restoran tasarladık, zaten adı da “Casual”. Onun büyük bir teras ve çocuk alanı var. Ailenizle pazar brunchına gittiğinizde çocuğunuz oynuyor siz orada kahvaltı ediyorsunuz ya da akşam yemeği yiyorsunuz. Birinci katta “Bold” diye büyük bir restoran yaptık, büyük bir barı ve şömine köşesi var. Bold’a büyük projeksiyon perdeleri koyduk, deplasman maçları için de kullanılıyor. Ayrıca yan tarafında “Blackhall” diye bir alan var, isterseniz hareketli duvarlarla Bold ile birleştirip kullanabiliyorsunuz. Blackhall alanını şirketlere eğitim ya da toplantılar için de kiralayabiliyorsunuz.

BJK No1903, Bold

BJK No1903, Casual

Başkan için bir alan yarattık, adı Mr. President. Bütün Yönetim Kurulu'nun oturacağı bir toplantı alanı. Toplantı odasına Kulüp’den eski toplantı masası ve koltukları getirdik çünkü o toplantı odasının bir hikayesi var; eski sözleşmeler orada imzalanmış.  

No 1903’ün bodrum katında; kot farkından dolayı açık alana çıkılabiliyor, açık havuz ve kapalı havuz tasarladık, önce cepheye bakan kısımda fitness center alanı tasarlandı; ilave olarak masaj odaları, sauna, buhar odası da düşünüldü. Tabii işletmeci kullanımından kaynaklı mekanlarda değişiklikler yapıldı.

BJK No1903

NK: İç mimarinin kaderi, çok hızlı değişiyor. 

FK: Evet, teslim ettiğimiz mekanlardaki değişiklikler biz mimarların pek hoşuna gitmez çünkü proje sizin çocuğunuz gibi. Proje iki yıla yakın sürdü. Başkan, genel konsepti görüp güvendikten sonra çok küçük detaylarla ilgilenmedi, tasarımda özgür bıraktı. Sadece bütçe ile ilgilendi. O açıdan keyifle tasarladığımız bir iş oldu. 


Feza Ökten Koca ile...
Mimari ekipten...
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :