Elips Tasarım Mimarlık

Nurullah Kaya, Uğur Doğan / 24 Kasım 2019
Feza Ökten Koca tarafından 1999 yılında kurulan Elips Tasarım Mimarlık, bu yıl 20. yaşını kutluyor. Feza Ökten Koca, Elips Tasarım Mimarlık çatısı altında mimari proje tasarımlarının yanısıra iç mimari proje ve uygulamaları da yaparken FEZA adı altında mobilya tasarımlarına da imza atıyor.

Bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan Elips Tasarım Mimarlık, daha çok iç mimari projeleriyle tanınsa da, mimari projelerden mobilya tasarımına kadar çok geniş bir alanda tasarım ve uygulama hizmetleri veriyor. Ofisin kurucusu Feza Ökten Koca ile Elips Tasarım Mimarlık’ı, hayata geçirilen mimari ve iç mimari projelerini, FEZA adı altında yapılan mobilya tasarımlarını, sivil toplum çalışmalarını ve akademisyen yönünü konuştuk...

Nurullah Kaya: Bize öncelikle kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? Feza Koca kimdir, neler yapar?

Feza Ökten Koca: Lise eğitimimi 7 sene yatılı okuyarak Darüşşafaka Lisesi’nde tamamladım. Sonrasında İTÜ Mimarlık’ta 1991’de lisans, 1994’te de yüksek lisansımı bitirdim. Eğitim hayatım boyunca; lisedeyken ders vererek, üniversite de Orhan Çakmakçıoğlu hocamın ofisinde görev alarak hep çalışma hayatının içindeydim. Daha sonra Percy Thomas Partnership, Londra ofisinde 6 ay çalıştım. Aslında hayalim lisansı bitirdikten sonra oraya yerleşmekti, ama tam İngiltere’nin kriz dönemine denk geldi. Ofisler küçüldü, maalesef şu an bizim içinde bulunduğumuz durum gibi. 

Geri geldim burada yüksek lisansımı bitirdim. İTÜ Mimarlık'tan sınıf arkadaşım mimar Hakan Koca ile evlenince de Türkiye’de kaldım. 1999 yılında Elips Tasarım Mimarlık’ı kurdum. Bu sene 20. yılımızı kutluyoruz. Aslında çok yakın bir mimar arkadaşımla ortak açtık. Onun böyle bir hayali yoktu, benim zorumla bu işe girdi. Mimari projelerle başladık, sonrasında baktık ki iç mimari proje ve uygulamalar yapmaya başlamışız. Elbette bunlar sektörde edindiğimiz tecrübeler sonucu oldu, okul hayatında aldığımız bilgiler değildi. Çok meşakkatli işler, arkadaşım çok hoşlanmadı ve iki sene sonra ayrıldı. Ben de tek başıma devam ettim. 

2005’e kadar sürekli iç mimari projeler, anahtar teslim uygulamalar yaptık. 2005’te de baktık bir sürü taşeronla çalışıyoruz, en detaylı iş kalemi ahşap işlerini kendi bünyemizde yapalım dedik ve o dönem Amerika’da yaşayan kardeşim Halil Ökten ile birlikte Elips Wood’tan kısaltarak ELWO isminde ahşap işleri üretimi yapan bir firma kurduk. Şu anda ELWO, Elips Tasarım haricinde de bir sürü mimarlık firmasına hizmet veriyor.

2012-2017 yılları arasında Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundum. Halen komisyonlarda görevlerim devam ediyor, bu benim sosyal sorumluluğum ve okuluma borcumu geri ödeme çabam.

Üç sene önce de Medipol Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak proje stüdyolarına başladım. Zaten kendi ofisimizde hep yeni mezunları aldığımız için öğretmenlik olmasa da öğretme konusunda biraz deneyimliyim diyebilirim. Üniversitede, haftada iki gün gençlerle birlikte olmak benim için de ayrı bir enerji oluyor.

Birkaç senedir yarışmalara da katılmaya başladık. Projelerimizde zaten mobilya tasarımları yapıyorduk ama şimdi müşterisiz mobilya tasarımı yapıyoruz. Bir koleksiyon belirliyorum ve tasarımlar yapıyorum. Bu 2012’de All Design fuarları ile birlikte sergilemeye başladığım bir süreçti. Kendi projelerimde kendi tasarımlarımı kullanıyorum. Çok ticarileştirmedim ama düşünüyorum. 

NK: Elips Tasarım’ın ortaya çıkış hikâyesi nasıl gelişti? Elips Tasarım ismini nasıl seçmeye karar verdiniz? 

FK: Aslında şirket kurarken ismi ne olsun diye çok düşündük. İlk başta Feza mı koysak diye düşündük (uzaya çıktıkları gün doğduğum için adım Feza) ama ben sadece benim ismimin olmasını istemedim, genel bir kelime olmalıydı. Elips adının sebebi bir geometrik formun adı olsun dedik, ben amorf formları çok seviyorum. Tasarımda hep elim bu formlara kayıyor zaten. Beynelmilel bir kelime ve form olarak beni yansıttığını düşünüyorum. 

Uğur Doğan: Aslında uzayda da en çok bulunan geometrik şekil.

FK: Doğru söylüyorsunuz hiç bu açıdan düşünmemiştim demek ki bu bir karma. Ben amorfu sevdiğim için beni kare yansıtmaz elips yansıtır dedim. Şimdi de çok içselleştirdiğim bir kelime.


Feza Ökten Koca ile...
Mimari ekipten...
Künye
Ofis Adı:
Elips Tasarım Mimarlık
Sahibi:
Feza Ökten Koca
Telefon:
0212 288 56 67
Web:
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :