“Tasarım mantığım, ekonominin düşünce şekline çok paralel”

03 Şubat 2011

Ofisiniz, bir ev-ofis. Ev-ofiste çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler sizce?

Öğrenciyken bir hocanın ev-ofisinde staj yapmıştım. Eşi de mimardı ve ev-ofislerinde birlikte çalışıyorlardı. Ev-ofis olunca ister istemez ev sahibinin özel alanına girmiş oluyorsunuz. Fakat çok daha rahat bir ortamda çalışıyorsunuz.

Özellikle İstanbul'da, ev-ofisin en büyük avantajı trafikten kazandığınız zaman ve çalışma saatlerinizi istediğiniz gibi belirleyebilmeniz. Aklınıza takılan her an projeye dönebilmek rahat oluyor. Ara vermek istediğinizde de zamanı daha efektif kullanabiliyorsunuz.

Efektif demişken, ekonomi disiplininden mimarlığa transfer olduktan sonra, projelerinizi tasarlarken, ekonomik boyuta ağırlık verdiniz mi?

Ekonomi ile mimarlığın çok ilişkili olduğunu düşünüyorum. Bin bir çeşit tasarım yapma mantığı var. Ama benim tasarım mantığım, ekonominin düşünce şekline çok paralel.

Ekonominin tanımı, "sınırlı sayıdaki kaynağın efektif bir şekilde sınırsız ihtiyaçlar için kullanılması". Mimarlık da öyle bir disiplin. Mümkün olduğu kadar az kaynak sarf ederek maksimum faydayı çıkarmanız gerekiyor.

Ekonomik ve sürdürülebilirlik prensiplerine uygun projeler yapmaya çalışıyorum. Örneğin Avanos projesindeki doğal taş kullanımı; malzeme yerel ocaklardan geldiği için, ekonomi ve sürdürülebilirlik kriterlerini gözetiyor. Malzeme yakından taşındığı ve fabrikasyon olmadığı için maliyet azalıyor. 

Peki tasarım sürecinde sizi besleyen temel kaynaklar neler oluyor?

"Program ne? Yer neresi?" gibi çok temel referanslarla işe başlıyorum. Sonra imar durumu gibi esas kısıtlamaları ve bunların daha iyi mekanlar yaratabilmek için nasıl esnetilebileceğini araştırıyorum. Örneğin bu projenin, avluları olan bir yapı olabilmesini isterdim, fakat imar kısıtlamalarından dolayı maalesef olamadı.

Her projeye başlarken, o proje ile ilgili tipolojik ya da malzeme odaklı taramalar yapıyorum. Mesela Avanos'u tasarlarken, taşın farklı kullanımları ile ilgili detaylı bir taramaya gittim. Yörede yapılan diğer yeni yapıları gezdim. Kapadokya'yı daha önce birkaç kez gezmiştim ama projeye başlamadan önce eski Avanos evlerini tekrar inceledim. Binanın, bulunduğu coğrafya ile ilgili öğeler taşımasını istedim.


A. Defne Önen ile
Projeler ve Diğer Çalışmalar
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :